Dzwonek dalmatyński (Campanula portenschlagiana) - uprawa i pielęgnacja

2023-06-21 12:01

Dzwonek dalmatyński najlepiej nadaje się do ogrodów skalnych oraz do obsadzania różnego rodzaju murków. Obfite i długie kwitnienie i niewielkie wymagania uprawowe, to największe zalety tej rośliny. Radzimy gdzie sadzić, jak uprawiać i jak pielęgnować dzwonek dalmatyński.

Spis treści

  1. Walory ozdobne dzwonka dalmatyńskiego
  2. Dzwonek dalmatyński - wymagania uprawy: stanowisko i podłoże
  3. Pielęgnacja dzwonka dalmatyńskiego
  4. Gdzie sadzić dzwonek dalmatyński?
  5. Dzwonek dalmatyński w doniczce

Dzwonek dalmatyński (Campanula portenschlagiana, syn. Campanula muralis) pochodzi - jak wskazuje nazwa - z Dalmacji (rejon Chorwacji), gdzie porasta górskie zbocza. Należy do licznej rodziny dzwonkowatych (Campanulaceae), do której zaliczają się też inne popularne gatunki dzwonków ogrodowych (Campanula).

Nieco trudna do wymówienia, łacińska nazwa „portenschlagiana”, została nadana dla upamiętnienia austriackiego przyrodnika Franza von Portenschlag-Leydermayera, żyjącego na przełomie XVIII i XIX wieku.

Wśród innych gatunków z rodzaju Campanula, dzwonek dalmatyński wyróżnia się dobrą odpornością na suszę oraz długim okresem kwitnienia. Jeśli dodać do tego  niezwykle dekoracyjne kwiaty i ładny, zwarty, niski, zaokrąglony pokrój, to okazuje się, że jest jedną z najlepszych bylin do obsadzania ogrodów skalnych, a także różnego rodzaju murków ogrodowych lub szczelin w nawierzchniach (np. chodnikach).

Przeczytaj też: Rodzaje ogrodów skalnych. Jaki skalniak urządzić w ogrodzie

Walory ozdobne dzwonka dalmatyńskiego

Dzwonek dalmatyński to bylina osiągająca docelowo około 20 cm wysokości i podobną szerokość. Dekoracyjne są przede wszystkim fioletowoniebieskie, pięciopłatkowe kwiaty, które pojawiają się od czerwca do sierpnia. Początkowo są one dzwonkowate, ale w pełni kwitnienia otwierają się i przybierają bardziej gwiazdkowaty kształt. Kwitnienie rośliny jest na tyle obfite, że roślina tworzy niebieskofioletową niską poduchę, a kwiaty niemal przysłaniają zupełnie ciemnozielone, w zarysie sercowato-nerkowate liście o nieregularnie ząbkowanym brzegu.

Przeczytaj też: Rośliny jednoroczne, dwuletnie i byliny kwitnące pod koniec lata oraz jesienią

Dzwonek dalmatyński - wymagania uprawy: stanowisko i podłoże

Dzwonek dalmatyński należy do roślin górskich (alpejskich), które potrzebują przede wszystkim dobrze zdrenowanego podłoża. Z tego względu należy wybrać do jego uprawy przeciętną ogrodową glebę - umiarkowanie wilgotną i przepuszczalną (np. piaszczysto-gliniastą) oraz ciepłe, słoneczne lub półcieniste stanowisko. Jest rośliną mrozoodporną, tolerancyjną w stosunku do pH podłoża, dobrze znosi okresową suszę w lecie, ale przy przedłużających się okresach bez deszczu należy oczywiście rośliny podlewać.

Ważne! Dzwonek dalmatyński nie toleruje uprawy na glebach bardzo wilgotnych i ciężkich oraz w miejscach gdzie tworzą się zastoiska wody.

Pielęgnacja dzwonka dalmatyńskiego

  • Dzwonek dalmatyński nie wymaga obfitego podlewania oraz szczególnego zasilania - można stosować w trakcie sezonu nawozy rozpuszczalne w wodzie, przeznaczone dla ogrodowych roślin kwitnących.
  • Z kolei, w celu pobudzenia roślin do zagęszczenia się i ponownego zakwitnięcia (nawet jeszcze we wrześniu) można je w całości przyciąć po przekwitnięciu.
  • Przed zimą, najlepiej przyciąć część nadziemną i tak pozostawić roślinę do wiosny.
  • Jeśli zima jest mroźna i bezśnieżna można ewentualnie przykryć rośliny warstwą ściółki (np. kory lub torfu), stroiszem lub suchymi liśćmi.

Zabezpieczanie bylin przed zimą. Jak okryć byliny na zimę

Dzwonek dalmatyński rozrasta się za pomocą podziemnych rozłogów, ale nie stanowi konkurencji dla innych roślin na skalniaku.

Gdzie sadzić dzwonek dalmatyński?

Najładniej dzwonek dalmatyński prezentuje się posadzony po kilka egzemplarzy, w sąsiedztwie skał lub kamieni - w ogrodach skalnych, na murkach kwiatowych oraz różnego rodzaju podwyższonych rabatach, gdzie może tworzyć efektowne, zwisające kaskady lub dekoracyjne, fioletowoniebieskie, płaskokuliste, poduchowate kobierce. Ładnie wygląda też na ogrodowej rabacie w połączeniu z innymi bylinami. Znakomicie sprawdza się jako roślina okrywowa.

Niski pokrój i dekoracyjne kwitnienie powoduje, że dzwonek dalmatyński można posadzić także jako obwódkę rabat, a także z powodzeniem uprawiać w doniczkach – szczególnie w tych wiszących.

warto wiedzieć
Dzwonek dalmatyński

Autor: GettyImages

Dzwonek dalmatyński

Dzwonek dalmatyński w doniczce

Dzwonek dalmatyński może być z powodzeniem uprawiany w pojemnikach. Jedną z ciekawszych odmian dzwonka dalmatyńskiego jest 'Clockwise', która dorasta do 15-20 cm wysokości i wyróżnia się długim, bardzo obfitym kwitnieniem niebieskich kwiatów oraz poduchowatym, zwartym pokrojem.

Rabata bylinowa pod koronami drzew

Rozpoznaj niezwykłe rośliny, które kwitną w ogrodzie zimą - ciekawe, czy zdobędziesz komplet punktów?

Pytanie 1 z 10
Kwiaty u tej zimozielonej roślinki mogą pojawić się nawet w grudniu. Jej nazwa to:
Ciemiernik
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.