Drzewa formowane. Jak formować drzewa

2010-06-18 2:00 Opracowanie: na podstawie materiałów Plant Publicity Holland

Formowanie drzew to propozycja dla wytrwałych i lubiących eksperymenty ogrodników. Odpowiednio formowane drzewo nabiera indywidualnego charakteru. Przycinając drzewo ogrodnik wciela się w rolę stylisty zamieniając niczym niewyróżniającą się roślinę w niepowtarzalne dzieło sztuki.

Drzewa przeznaczone do formowania powinny się charakteryzować się: dobrą zdrowotnością, regularnym pokrojem, niezbyt szybkim wzrostem, dobrą kondycją po silnym cięciu, możliwością wypuszczania licznych nowych pędów po cięciu, odpornością na mróz. Do gatunków szczególnie nadających się do formowania należą: lipa, grab, klon, leszczyna, śliwa ałycza, wierzby, a także drzewa owocowe np. jabłonie, grusze.

Formowanie drzew: kiedy i jak

Drzewa należy zacząć formować już w pierwszym roku po posadzeniu. Jeśli rośliny zostały posadzone jesienią, pierwsze cięcie wykonujemy wiosną, a gdy posadzono je wiosną – to również wiosną. Gałązki formujemy, gdy są młode i niezdrewniałe. Cięcia dokonujemy w dni słoneczne i suche. Niewskazane jest wykonywanie tego zabiegu w dni deszczowe, gdyż wysoka wilgotność powietrza sprzyja infekcjom bakteryjnym i grzybowym.
Podstawowym czynnikiem decydującym o terminie cięcia jest pora kwitnienia. Od lutego do momentu rozpoczęcia wegetacji przycinamy drzewa kwitnące latem i jesienią. Drzewa ozdobne kwitnące wiosną tniemy bezpośrednio po kwitnieniu.
Zaleca się skracać pędy stopniowo, odcinając ich krótkie odcinki. Przy wyborze i sposobie cięcia należy zachować dużą ostrożność i zdobyć szczegółowe informacje na temat każdej rośliny.

Prowadzenie drzew na metalowych stelażach

W sklepach ogrodniczych dostępne są stelaże w kilku wzorach, ale jeśli chcesz mieć drzewo o niepowtarzalnym kształcie najlepiej wykonać je samodzielnie. Należy zaplanować kształt stelażu, a następnie wykonać go z drutu ocynkowanego i metalowych prętów. Drzewko sadzimy przy wmontowanym w ziemię stelażu. Wyrastające pędy zaplatamy na podpórkach, naginamy lub przywiązujemy usuwając te, które zbyt wystają poza stelaż. Ciekawie się prezentują drzewa formowane przy ścianach budynków bądź masywnych ogrodzeniach. W tym przypadku formowania także dokonujemy na stelażach.
Formowanie drzew do określonego kształtu niestety nie jest procesem krótkotrwałym i łatwym, ale warto pokusić się o takie drzewo w ogrodzie, które będzie chlubą każdego właściciela.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
KasiaR
|

To bardzo trudna "sztuka". Jak ktś nie ma zmysłu ogrodniczego i cierpliwości i wiedzy lepiej żeby sie za formowanie sam nie bral. Ja tak znidzczyłam sobie jedno drzewko. łatwiejsza jest pielęgnacja juz "gotowych" drzewek formowanych. Ja kupiłam kilka pieknych okazów w Radzionkowie, trzymają się fantastycznie, przyjeły się i rosną bezproblemowo, a wyglądają naprawde pięknie. Takie drzewa nadaja ogrodowi swoistego charakteru, nawet jeśli ogród to sama trawa. Polecam takie drzewka