Czystek – właściwości lecznicze czystka, jak zrobić herbatkę z czystka

2016-04-02 21:46 Monika Majewska

Czystek to zioło, który podobno ma liczne właściwości lecznicze – opóźnia starzenie, chroni przed rakiem i zawałem serca, podnosi odporność, zabija wszystkie wirusy, a nawet leczy boreliozę. Czy czystek naprawdę ma tak wszechstronne działanie? Poznaj właściwości czystka.

Czystek (łac. Cistus) to rodzaj krzewów z rodziny czystkowatych, który liczy ponad 50 gatunków. Powszechnie rośnie w basenie Morza Śródziemnego i w Azji Zachodniej. W Polsce jest  uprawiany – najczęściej w przydomowym ogródku ziołowym lub w doniczce. Czystek można kupić w sklepach zielarskich w postaci suszu ziołowego, zmielonej, kapsułek, tabletek, pastylek do ssania, herbat, a nawet kremów i maści do pielęgnacji skóry.

Czystek – pozyskiwanie i suszenie surowca

W medycynie naturalnej wykorzystuje się liście i kwiaty czystka, które suszy się w cieniu i przewiewie. Surowiec zielarski jest pozyskiwany najczęściej z gatunku czystek siwy (Cistus incanus).

Czystek – skład i właściwości lecznicze czystka

Właściwości czystka wynikają głównie z zawartości polifenoli. To grupa przeciwutleniaczy, które bardzo pozytywnie działają na organizm. Związki te słyną przede wszystkim z właściwości antynowotworowych, gdyż „wymiatają” z organizmu wolne rodniki, które są odpowiedzialnie za rozwój raka. Wolne rodniki są także odpowiedzialne za proces starzenia się m.in. skóry, dlatego współczesna fitoterapia poleca czystek na przedłużenie młodości. Ponadto zawarte w czystku polifenole wykazują działanie antymiażdżycowe i antyhistaminowe (a więc łagodzą alergie). Niektóre rodzaje polifenoli wykazują działanie wiruso-, bakterio- i grzybobójcze, w związku z tym w ziołolecznictwie wykorzystuje się czystek, by wspomóc terapię niektórych chorób, np. boreliozy.

Należy jednak pamiętać, że wciąż jest za mało badań naukowych, które potwierdzałyby właściwości lecznicze czystka, dlatego można je traktować jedynie jako suplement diety, który dostarczy organizmowi polifenole. Są one cenne dla organizmu – z pewnością wzmocnią go i poprawią jego funkcjonowanie. Czystek nie jest lekarstwem na boreliozę, grypę, alergię i inne różne choroby, jak jest przez niektórych reklamowany.

Herbata z czystka na wzmocnienie organizmu – przepis

1 czubatą łyżkę ususzonych ziół wsyp do szklanki, a następnie zalej wrzącą wodą. Pozostaw do zaparzenia na 5-8 minut. Można pić z dodatkiem cytryny i miodu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE