Cyneraria olśniewa obfitością kwiatów na wiosnę. Jak dbać o cynerarię w domu?
Cyneraria to roślina doniczkowa zachwycająca licznymi kwiatami. Najczęściej oferowana w sprzedaży wiosną - od marca - dlatego chętnie wykorzystuje się ją do wielkanocnej dekoracji wnętrz. Podpowiadamy, jak pielęgnować cynerarię w domu i co zrobić, by kwitła jak najdłużej. Pielęgnacja cynerarii w domu -poradnik.
Spis treści
Cyneraria, a właściwie starzec cyneraria (starzec popielnik), u nas uprawiana jest najczęściej jako roślina doniczkowa. To roślina jednoroczna pochodząca z Wysp Kanaryjskich. W sprzedaży dostępne są mieszańce.
Jak wygląda cyneraria?
Cyneraria ma proste, wzniesione, miękko owłosione łodygi oraz również owłosione od spodu duże liście o sercowato-okrągłym kształcie, osadzone na długich ogonkach. Roślina osiąga 20–30 cm wysokości.
Cyneraria kwitnie w lutym–marcu. Kwiaty zebrane są w ozdobne kwiatostany (koszyczki – przypominające koszyczki rumianku albo margerytki), które – w zależności od odmiany – mogą być białe, różowe, kremowe, szafirowe, czerwone, karminowe, fioletowe w różnych odcieniach.
>> Przeczytaj też: Kwiaty cebulowe w doniczkach – wiosenne dekoracje domu, balkonu i tarasu
Autor: Magdalena Michalak
Starzec cyneraria
Cyneraria - uprawa. Jak dbać o cynerarię?
- Cyneraria lubi stosunkowo niską temperaturę (optymalna temperatura wynosi 12–18 st. C, w cieple szybko przekwita) i dużą wilgotność powietrza. Jeśli w pomieszczeniu, gdzie ustawimy cynerarię jest zbyt sucho, wtedy roślina reaguje podsychaniem liści, a nawet kwiatów.
- Nie powinno się jednak spryskiwać całej rośliny wodą, ponieważ wtedy zniszczeniu ulęgają liście i kwiaty, które są główną ozdobą rośliny. Aby zwiększyć wilgotność powietrza wokół cynerarii, należy postawić doniczkę z rośliną na podstawce wypełnionej kamykami bądź keramzytem i wodą.
- Roślinę należy regularnie podlewać, pilnując aby podłoże w doniczce było stale wilgotne, ale nie mokre! Podlewamy wodą letnią, przegotowaną i odstaną.
- W okresie kwitnienia potrzebne jest nawożenie cynerarii nawozem wieloskładnikowym dla roślin kwitnących.
- Cyneraria wymaga jasnego stanowiska, ale nie lubi bezpośrednio padających na nią promieni słonecznych.
- Po zakupie najlepiej cynerarię przesadzić do nowego podłoża. Roślina ta wymaga ziemi żyznej, kompostowo-inspektowej, o pH 6,0–6,5.
- Cyneraria jest często atakowana przez mszyce, które można zwalczać stosując preparaty selektywne na mszyce.
Niestety, po przekwitnięciu cynerarię należy wyrzucić, ponieważ ponownie nie zakwitnie!
Opracowanie: redakcja serwisu
Poznaj inne kwiaty doniczkowe wykorzystywane do wielkanocnych dekoracji:
- Passiflora czyli męczennica – kwiat męki pańskiej. Jak uprawiać passiflorę w domu i na balkonie?
- Kaktus wielkanocny - czym różni się od grudnika? Uprawa i pielęgnacja kaktusa wielkanocnego
- Hortensja w doniczce do domu i na balkon. Jak dbać o hortensję w doniczce?