Cambria - piękny storczyk kwitnący dwa razy w roku! Sprawdź jak o niego dbać

2024-12-06 14:43

Storczyk Cambria z powodzeniem może być uprawiany w domu. Przy prawidłowej pielęgnacji storczyki Cambria mogą systematycznie i obficie kwitnąć, wydając kwiaty nawet dwa razy w roku! Warto wiedzieć, jak powinna wyglądać domowa uprawa i pielęgnacja storczyków Cambria.

Spis treści

  1. Jak wygląda storczyk Cambria?
  2. Storczyki Cambria - wymagania uprawowe
  3. Storczyki Cambria w galerii zdjęć
  4. Jak pielęgnować storczyki Cambria?
  5. Storczyk Cambria - przesadzanie

Zafascynowani egzotyczną urodą storczyków, coraz chętniej decydujemy się na ich uprawę w mieszkaniu. Zadanie ułatwia nam też niezwykle bogata oferta handlowa, dająca duże możliwości wyboru atrakcyjnych gatunków tych wspaniałych roślin. Jednym z ciekawszych storczyków do uprawy w domu, jakie możemy znaleźć w kwiaciarni jest między innymi storczyk Cambria.

Jak wygląda storczyk Cambria?

Cambria zachwyca urodą dużych, licznych, wielobarwnych kwiatów i gęstych, długich, zielonych liści. Niestety, chcąc zdobyć informacje na temat jej uprawy, możemy mieć pewien problem, gdyż Cambria nie należy do żadnego, konkretnego gatunku, a stanowi jedynie grupę storczyków, skupiającą liczne, międzygatunkowe mieszańce (najczęściej z rodziny Oncidiae), zwykle lepiej przystosowane do warunków mieszkaniowych niż wyjściowy gatunek.

Przy prawidłowej pielęgnacji, storczyki Cambria mogą systematycznie i obficie kwitnąć, wydając kwiaty nawet dwa razy w roku. Ich liczba, wielkość, kształt i barwa może być bardzo różna, gdyż w dużej mierze zależy od charakterystycznych cech danej odmiany (na pędzie może być ich nawet ponad 50!). Większość odmian storczyków cambria kwitnie częściej niż raz w roku, ale kwiaty nie zawiązują się u nich ponownie na tym samym pędzie, dlatego po zakończeniu kwitnienia, cały pęd kwiatostanowy należy usunąć, wycinając go u podstawy (w pobliżu pseudobulwy).

Storczyki Cambria - wymagania uprawowe

Storczyki Cambria mogą różnić się między sobą wyglądem i kwiatami, ale zwykle mają podobne wymagania uprawowe. Preferują jasne, ale osłonięte przed bezpośrednim słońcem stanowisko uprawy (zbyt silne słońce prowadzi do powstania na liściach plam i przebarwień) oraz przez cały rok umiarkowane temperatury. Latem najlepiej czują się w temperaturze 20-24 st. C, zimą natomiast wolą nieco więcej chłodu (18-20 st. C). Storczyki Cambria lubią też, gdy w nocy temperatura jest o kilka stopni niższą niż w dzień. Sezon letni z powodzeniem mogą spędzać na balkonie lub tarasie, o ile nie są będą narażone na bezpośrednie promienie słońca i kaprysy pogodowe (np. ulewne deszcze). Jesienią muszą natomiast wrócić do pomieszczenia, gdzie spędzą zimę.

Trzeba jednak pamiętać, aby miejsce ich uprawy było oddalone od źródeł ciepła i przeciągów, gdyż nagła zmiana temperatury, wywołana np. zimowym wietrzeniem, mogłaby spowodować u nich wystąpienie szoku termicznego, prowadzącego nawet do śmierci roślin. Do prawidłowego rozwoju storczyki cambria, wymagają jednak nie tylko odpowiedniej ilości światła i właściwej temperatury, ale też prawidłowej wilgotności podłoża i powietrza.

Storczyki Cambria w galerii zdjęć

Jak pielęgnować storczyki Cambria?

Podlewanie storczyków powinno być obfite, ale niezbyt częste, gdyż przelane storczyki łatwo gniją. Najlepszym sposobem na ich podlewanie jest umieszczenie całej doniczki na około 0,5 godz. w pojemniku z wodą i dokładne odsączenie jej nadmiaru po zakończeniu nawadniania. Przed każdym kolejnym podlaniem, ziemia w doniczce musi też zdążać całkowicie wyschnąć, gdyż inaczej storczyki mogą zacząć zachorować i stracić walory ozdobne.

Oprócz odpowiedniego podlewania, do prawidłowego rozwoju storczyki Cambria potrzebują także odpowiedniej wilgotności powietrza, która powinna wynosić 50-60 proc. Aby ją uzyskać, w pobliżu roślin należy ustawić nawilżacz powietrza lub umieścić doniczkę na mokrych kulkach keramzytu, gdyż spryskiwanie roślin wodą nie wchodzi w grę.

Na zraszanie wodą, storczyki Cambria reagują pojawieniem się na liściach brzydkich plam i przebarwień, które oszpecają roślinę i mogą być przyczyną rozwoju choroby grzybowej.

W okresie wegetacyjnym rośliny należy też systematycznie dokarmiać, za pomocą specjalnych mieszanek nawozowych, przeznaczonych dla storczyków.

Storczyk Cambria - przesadzanie

Prawidłowo pielęgnowany storczyk Cambria intensywnie się rozrasta i obficie kwitnie, dlatego wymaga corocznego przesadzania. Nowa doniczka nie powinna być jednak niezbyt duża, gdyż roślina woli rosnąć w ciaśniejszych pojemnikach. Do przesadzania należy wykorzystać specjalne, lekkie, przepuszczalne i przewiewne podłoże dla storczyków (oparte głównie na korze i perlicie), nigdy nie sadząc roślin do typowej ziemi kwiatowej, w której korzenie storczyków nie mają odpowiednich warunków do rozwoju.

Poznaj też inne storczyki:

Jak dobrze znasz storczyki? Sprawdź, czy rozpoznasz te najpopularniejsze
Pytanie 1 z 11
Jak nazywa się ten storczyk?
Storczyk Vanda
Storczyki dla początkujących
Murowane starcie
Taras naziemny - masywny czy lekki. MUROWANE STARCIE
Murator Google News
Autor: