Ziołowy ogródek w domu: balkon i parapet okienny to dobre miejsca do uprawy ziół

2018-03-07 9:16

Ziołowy ogródek w domu? To możliwe! Niektóre zioła można z powodzeniem uprawiać w doniczkach. Balkon czy parapet okienny to dobre miejsca na taką uprawę. Stwórzmy więc własny ogródek ziołowy w domu!

 Nawet nie mając własnego ogrodu, można uprawiać zioła! Skrzynka z ziołami na balkonie lub na parapecie okiennym nie ma takich rozmiarów, jak grządka w ogrodzie, ale z powodzeniem możemy w nich uprawiać zioła o niewielkich rozmiarach. Aby zioła dobrze rosły wystarczy światło, woda i ewentualnie nawożenie. W skrzynce balkonowej o długości 70 cm można zmieścić od pięciu do siedmiu ziół. Należy jednak pamiętać, aby nie sadzić roślin zbyt blisko siebie. Zioła wyglądają szczególnie atrakcyjnie, gdy są posadzone wśród roślin ozdobnych.

Gdzie uprawiać zioła w domu

Większość ziół wymaga dużo słońca. W związku z tym balkon od południa będzie wprost idealnym miejscem, natomiast balkon od strony wschodniej lub zachodniej pasuje umiarkowanie, a balkonu od strony północnej najlepiej nie brać pod uwagę. Balkon wychodzący na ruchliwą ulicę również nie jest właściwym miejscem do uprawy ziół, gdyż rośliny są tutaj narażone na działanie spalin. Uprawiane zioła należy chronić przed przeciągami i silnym wiatrem.

>>Przeczytaj też: Uprawa ziół w domu: poradnik. Zioła w doniczkachW domu możemy uprawiać zarówno zioła jednoroczne (np. bazylia, cząber, kolendra, koper, rzeżucha), jak i wieloletnie (estragon, lebiodka, lubczyk, melisa, mięta, rozmaryn, szczypiorek, tymianek). Estragon i tymianek mogą zimować na balkonie bez większych problemów. Trzeba je ustawić w miejscu osłoniętym i staranne przykryć. Rozmaryn i szczypior są wrażliwe na mróz. Rozmaryn stawiamy w dobrze oświetlonym, w możliwie chłodnym miejscu o temperaturze do 10 st. Celsjusza. Doniczkę ze szczypiorem można postawić na oknie w kuchni. Należy pamiętać o tym, że nie można przycinać go zbyt nisko. W okresie zbioru wystarczy odcinać listki bądź całe gałązki - w zależności od zioła.

Zioła w domu i na balkonie

Jak siać i sadzić zioła w domu i na balkonie

Zioła bardziej wrażliwe na niskie temperatury należy siać w marcu. W początkowym okresie wzrostu należy pozostawić je na parapecie w mieszkaniu. Bardziej odporne gatunki ziół można wysiać w kwietniu bezpośrednio do skrzynek balkonowych. Można też kupić w sklepie ogrodniczym nasiona na specjalnych taśmach, które ułożone są w odpowiednich odstępach, potrzebnych do prawidłowego wzrostu. Należy odciąć określony kawałek taśmy i ułożyć w pojemniku wypełnionym ziemią. Można też posadzić zakupione w sklepie sadzonki ziół. Gotowe sadzonki bardzo szybko rosną i potrzebują dużo miejsca.

>>Przeczytaj też: Zioła na balkon. Jakie zioła można uprawiać na balkonie

Jak pielęgnować zioła uprawiane w doniczkach i skrzynkach

W okresie letnim należy szczególną uwagę zwrócić na podlewanie ziół, podczas upałów należy robić to nawet dwa razy dziennie. Zioła lubią być też zraszane. W odróżnieniu od roślin uprawianych w ogrodzie, uprawa w doniczkach wymaga nawożenia po sześciu tygodniach od posadzenia. Zalecane jest stosowanie mniejszych ilości nawozu niż podano na opakowaniu, ponieważ nadmierne nawożenie powoduje zmniejszenie aromatyczności ziół. Jeśli zaobserwujemy na roślinach obecność szkodników, należy spryskać je silnym strumieniem wody. W żadnym przypadku nie należy stosować chemicznych środków ochrony roślin! Wskazane jest od czasu spulchnianie gleby, w której rosną zioła. Gdy zioła podczas lata podrosną, należy je regularnie przycinać i bezpośrednio spożywać. Okres zbiorów różni się w zależności od gatunku. Nie należy zbierać ziół podczas deszczu ani w południe. Najodpowiedniejszą porą zbioru ziół jest poranek, gdy na liściach jest jeszcze rosa. Aby delektować się cały rok ziołami z własnej uprawy można je suszyć, zamrażać bądź konserwować w oleju lub occie.

Najpopularniejsze rośliny na balkon. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 8
Co to za roślina?
Bakopa
Nasi Partnerzy polecają