Aglonema - uprawa, pielęgnacja, odmiany, rozmnażanie, szkodniki i choroby

2019-11-21 9:33 Katarzyna Józefowicz

Aglonema jest u nas uprawiana jako pokojowa roślina doniczkowa. Jej ozdoba są dekoracyjne liście. Poznaj bliżej aglonemę i dowiedz się, jakie warunki uprawy należy jej zapewnić. Uprawa i pielęgnacja aglonemy.

Największą popularnością wśród roślin doniczkowych cieszą się gatunki o dużych, dekoracyjnych liściach. Do grona tych najpiękniejszych należy aglonema zmienna (łac. Aglaonema commutatum), która zachwyca okazałymi, wydłużonymi, szerokimi, skórzastymi liśćmi, pokrytymi jasnymi, poprzecznymi pasami lub cętkami. Jej liście są zwykle zielone i ozdobione jasnymi, nieregularnymi pasami, ale u odmian mogą być też:

  • zielone z dużą, srebrzystobiałą plamą pośrodku i jasnymi cętkami wzdłuż boków (np. odmiana 'Silver Bay'),
  • zielone z intensywnymi, różowoczerwonymi cętkami oraz różowoczerwonym obrzeżem i nerwem głównym ('Crete'),
  • zielone z bardzo licznymi, dużymi, różowymi cętkami ('Prestige'),
  • a nawet wydłużone, wąskie i smukłe, z podłużną, srebrzystobiałą plamą pośrodku i zielonym obrzeżem ('White Lance').

Liście aglonemy osadzone są na długich ogonkach, wyrastających ze sztywnej, wysokiej, nierozgałęzionej i niedrewniejącej łodygi (w naturze łodyga dorasta do ponad 2 m wysokości, w uprawie jednak zwykle nie przekracza 1 m wysokości), ale początkowo tworzą tuż nad ziemią ładną kępę.
Znacznie mniejszą wartość dekoracyjną mają natomiast kwiaty aglonemy, które przypominają wprawdzie kwiaty innych roślin z rodziny obrazkowatych (do których aglonema należy), ale są niepozorne, kremowo-zielone i nie całkiem rozwinięte, dlatego trudno uznać je za szczególnie atrakcyjne.

Rośliny doniczkowe z rodziny obrazkowatych - jak je pielęgnować i gdzie ustawiać w domu >>>

Aglonema
Autor: GettyImages Aglonema tworzy gęsty pióropusz dekoracyjnych liści

Aglonema - warunki uprawy

Choć aglonema pochodzi z tropikalnych lasów Azji, jej uprawa nie jest szczególnie trudna. Roślina z powodzeniem może poradzić sobie w naszych mieszkaniach, jeśli tylko zapewnimy jej odpowiednie warunki.

  • Stanowisko dla aglonemy. Przede wszystkim należy przeznaczyć dla niej jasne lub półcieniste stanowisko, osłonięte przed bezpośrednimi promieniami słońca, gdyż aglonema nie lubi silnego światła. Nie należy ustawiać jej jednak w zupełnym cieniu, gdyż wtedy jej liście stracą wyraziste barwy i zaczną karleć.
  • Temperatura dla aglonemy. Z racji swego pochodzenia aglaonema jest rośliną ciepłolubną, dlatego przez cały rok oczekuje temperatury pokojowej (20-24°C), która nie może spadać poniżej 15°C.
  • Podłoże dla aglonemy. Roślina potrzebuje też dobrego, żyznego, próchniczego, przepuszczalnego podłoża o lekko kwaśnym odczynie pH. Ziemia w jej doniczce nigdy nie może być jednak zbyt mokra ani zbyt sucha, dlatego roślinę trzeba podlewać systematycznie, lecz umiarkowanie.

Podlewanie kwiatów doniczkowych: jak często podlewać rośliny doniczkowe >>>

  • Wilgotność powietrza dla aglonemy. Prawdziwym wrogiem aglaonemy jest jednak suche powietrze, które najbardziej doskwiera jej zimą. Roślina bardzo go nie lubi, co manifestuje zasuszaniem końcówek liści. Dlatego też gdy sezon grzewczy jest w pełni, o roślinę należy zadbać szczególnie troskliwie, umieszczając w jej pobliżu nawilżacz powietrza i często ją zraszając.
  • Nawożenie aglonemy. Od wiosny do końca lata aglaonema potrzebuje systematycznego nawożenia, najlepiej specjalnymi, wieloskładnikowymi nawozami pozbawionymi wapnia i przeznaczonymi dla roślin o ozdobnych liściach (np. AGRECOL nawóz do roślin doniczkowych, Planton Z, Target lub Florovit - nawóz do roślin zielonych). Jesienią i zimą nie przechodzi typowego spoczynku, ale jej rozwój zwalnia, dlatego należy zaprzestać nawożenia rośliny i nieco ograniczyć jej podlewanie.

Rozmnażanie aglonemy

Wiosną, gdy aglonema wznawia intensywną wegetację, można ją przesadzić, rozmnożyć lub przyciąć. Młode rośliny początkowo przesadza się co roku, starze natomiast co 2-3 lata. Przy okazji przesadzania można rozmnożyć roślinę przez podział rozrośniętych egzemplarzy, a także przez pobranie z nich sadzonek korzeniowych (odrosty) lub sadzonek tworzących się na pędzie głównym (ukorzenia się je w wilgotnym podłożu torfowym, ale trwa to dość długo).

Zbyt wybujałe rośliny można też wiosną przyciąć, wykorzystując ścięty wierzchołek jako sadzonkę. Ścięta roślina początkowo nie prezentuje się szczególnie dobrze, ale w krótkim czasie powinna zacząć wytwarzać na łodydze przyrosty boczne, zyskując bardzo ciekawy wygląd.

uwaga!

Podczas zabiegów pielęgnacyjnych należy zachować dużą ostrożność i wszystkie czynności wykonywać w rękawiczkach, gdyż roślina posiada w tkankach silnie trujący sok, który może powodować podrażnienia skóry, uczulenia lub nawet poparzenia. Brudną dłonią nie wolno też dotykać ust ani oczu, gdyż błony śluzowe są jeszcze bardziej wrażliwe na toksyny niż skóra. Ze względu na właściwości trujące, lepiej też nie uprawiać rośliny w mieszkaniach, w których bawią się dzieci lub mieszkają domowe zwierzęta.

Szkodniki i choroby atakujące aglonemę

Aglaonemy to z natury rośliny dość zdrowe i niezbyt podatne na ataki szkodników, jednak niewłaściwa pielęgnacja może prowadzić do pojawiania się u nich objawów choroby grzybowej (np. plamistość liści), choroby fizjologicznej (gnicie korzeni od nadmiernej wilgotności podłoża lub zasychanie końcówek liści od suchego powietrza) lub szkodników, takich jak np. przędziorki (zbyt suche powietrze).

Jeśli jednak roślina jest prawidłowo pielęgnowana, może być wspaniałą ozdobą mieszkania. Początkowo ma kępiasty pokrój i najlepiej prezentuje się jako soliter, kiedy jednak jej łodyga zaczyna przyrastać w górę, ogałacając się od dołu z liści, możemy dosadzić do niej inne rośliny, które będą pełnić rolę roślin okrywowych (np. fikus pnący). Aglaonema zmienna to również idealna roślina do uprawy hydroponicznej.

Aglonema
Autor: GettyImages

Zobacz film i poznaj inną roślinę doniczkową o ozdobnych liściach - kalateę

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE