Żywopłot na kwaśną i gliniastą glebę - jakie rośliny? [Porada eksperta]

2020-08-04 10:43
Ostrokrzew Meservy
Autor: www.thinkstockphotos.com Ostrokrzew Meservy

Muszę utworzyć żywopłot o długości 50 m. Gleba na działce ma odczyn pH ok. 5, jest gliniasta, 20 m jest nasłonecznione, 30 m w cieniu dębów. Wcześniej 20 m obsadziłem cyprysikami, które niestety podsychają. Chciałem posadzić graby, ale podobno potrzebują gleby zasadowej.

Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Jeśli gleba jest raczej kwaśna, to lepiej dobrać rośliny, które po pierwsze lubią taki odczyn podłoża, a po drugie są tolerancyjne co do stanowiska. Z tego co Pan pisze, chodzi raczej o drzewa, a nie krzewy, które jednak łatwiej byłoby zaproponować, np. berberys Thunberga, berberys koreański, ostrokrzew Meservy, pęcherznica kalinolistna. Z drzew mogę zaproponować żywopłot złożony z dębu lub buka - te gatunki są bardzo dekoracyjne, ale wymagają cięcia i posadzenia w kilku rzędach, by szpaler dobrze się zagęszczał.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE