Żółknięcie igieł cisa [Porada eksperta]

2015-06-08 15:41

Mam przed blokiem posadzone 3 cisy pośrednie, mają po 20 lat i rosną sobie swobodnie - nigdy ich formowaliśmy. Od około trzech tygodni zauważyłam żółknięcie igieł cisów (od środka krzewów). Żółkną igły na wszystkich. Cisy maja tez zdrowe przyrosty. Oglądając krzew nie widzę, żadnych szkodników, po przecięciu zdrowej gałązki środek jest biały. Z góry dzięki za wskazówki.

Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Być może cisy zostały zaatakowane przez chorobę grzybową - zamieranie pędów. W takim przypadku należałoby wykonać oprysk środkiem przeciw chorobom grzybowym - mogą to być np. Topsin, Score lub Rovral. Mogło się także zdarzyć, że cisy są (lub były) jednak zaatakowane przez szkodniki, których nie widać na pierwszy rzut oka. Mogły to być tarczniki lub miseczniki. Polecam oprysk środkiem Mospilan lub Confidor. Można wykonać przemiennie oprysk na choroby i za tydzień przeciwko szkodnikom.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.