Ziemia wykopana ze stawu - czy można na niej wysiać trawę? [Porada eksperta]

2019-11-12 8:35
Staw w ogrodzie
Autor: GettyImages

Po pracach budowlanych muszę wyrównać teren dosypując około 10 cm ziemi. Znalazłem w okolicy taką ziemię, która po badaniach laboratoryjnych pH ma 7,56. Jest to ziemia z wykopu ze stawu. Czy mogę spokojnie na takiej ziemi siać trawę, czy lepiej szukać innej? A może dosypać do ziemi troche torfu? Właściwa ziemia jest trochę gliniasta.

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Gleba o pH 7,56 jest zasadowa. Nie nadaje się dla traw – na takim podłożu trawnik będzie słabo rósł. Rośliny będą miały utrudnione pobieranie składników pokarmowych, na przykład narażone będą na chlorozę (jasne słabe pędy). Trawniki najlepiej udają się na glebie przepuszczalnej o znacznej zawartości piasku i pH = 5,5-6.5. Rozłożenie ziemi ze stawu na macierzystej glebie gliniastej (warto sprawdzić jej pH) nie wystarczy, by stworzyć odpowiednie podłoże. Trzeba do niej dodać także piasek dla rozluźnienia struktury i kwaśny torf, który obniży pH i równocześnie wpłynie na poprawę struktury gleby. To, jak dużo należy dodać torfu, zależeć będzie od kwasowości macierzystego podłoża.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.