Zielony mech na korze sosny [Porada eksperta]

2020-07-14 10:22
Mech na korze sosny
Autor: GettyImages

Na mojej działce rośnie sosna o średnicy napierśnika 168 cm. Tworzy się na niej powłoka z mchu (chyba). Proszę powiedzieć, czy jest to rodzaj choroby? Drzewo może być osłabione, ponieważ niedawno 4 metry od niej postawiłem dom, więc korzenie zostały przycięte.

Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Rozwój mchów lub porostów na korze drzew, to dosyć częsty i naturalny proces. Dzieje się tak najczęściej w zacienionych i wilgotnych miejscach, kiedy do danego fragmentu pnia nie dociera słońce (od strony północnej). Nie wydaje mi się, aby prace w odległości 4 m od drzewa miały wpływ na powstawanie mchu. Nie sadzę też, że mech będzie groźny dla rozwoju sosny. Warto pamiętać, że sosny są drzewami lubiącymi pełne słońce i nie tolerują nadmiaru wilgoci.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE