Jak skutecznie usunąć mech z trawnika? Jakie są domowe sposoby na pozbycie się mchu z trawnika?

2025-03-14 12:16

Jednym z problemów występujących na trawniku jest pojawiający się mech. Jak szybko i skutecznie usunąć mech z trawnika? Jaki środek na mech na trawniku? Jak pozbyć się mchu z trawnika domowym sposobem? Odpowiedzi znajdziesz w artykule.

Mech na trawniku

i

Autor: GettyImages, Materiały prasowe Jak szybko i skutecznie usunąć mech z trawnika?

Spis treści

  1. Dlaczego mech pojawia się na trawniku?
  2. Czy wapnowanie usuwa mech z trawnika?
  3. Jaki jest skuteczny środek na mech na trawniku?
  4. Jak pozbyć się mchu z trawnika domowym sposobem?
  5. Czy wertykulacja usuwa mech?
  6. Mech na trawniku - pytania i odpowiedzi

Piękny, zielony trawnik to ozdoba każdego ogrodu, niestety, utrzymanie go w tak dobrej formie to trudne zadanie. Jednym z problemów, z którymi możemy się spotkać jest pojawiający się na powierzchni trawnika mech. Wprawdzie mech sam w sobie szkodliwy nie jest i nawet ma swój urok, dlatego w pewnych aranżacjach ogrodowych sprawdza się znakomicie, ale akurat na trawniku nie wygląda dobrze. Poza tym jego obecność świadczy o tym, że z murawą dzieje się coś niedobrego, dlatego jak najszybciej musimy się go pozbyć. Oczywiście nie wystarczy jedynie wygrabić mchu z trawy i zapomnieć o sprawie, bo jeśli nie zrobimy nic więcej, problem szybko wróci.

Dlaczego mech pojawia się na trawniku?

Głównie z powodu nadmiernego zacienienia, zbyt mokrej lub za kwaśnej gleby, za niskiego koszenia trawnika oraz złej kondycji trawy, która zamierając, pozostawia po sobie puste miejsca, idealnie nadające się do rozwoju mchów.

#MuratorOgroduje: Trawnik po zimie Co robić z trawnikiem w marcu?

Czy wapnowanie usuwa mech z trawnika?

Aby pozbyć się mchu z trawnika, możemy użyć jednego z dostępnych na rynku preparatów, który załatwi problem sprawnie i szybko, musimy jednak pamiętać, że jeśli nie znajdziemy i nie wyeliminujemy przyczyny kłopotów, mech znów pojawi.

Jeżeli drzewa lub krzewy w sąsiedztwie trawnika nadmiernie się rozrosły, przytnijmy je, doświetlając trawę. Następnie sprawdźmy za pomocą kwasomierza pH podłoża. Kiedy jego wskazania będą niższe, iż zalecane pH=5,5-7, to znaczy, że gleba jest zbyt kwaśna. O jej nadmiernym zakwaszeniu, może świadczyć też jasnozielona barwa trawy i rozwój chwastów wskaźnikowych (m.in. skrzypu). W takiej sytuacji konieczne będzie wapnowanie trawnika. Zabieg polega na rozprowadzeniu na powierzchni trawy odpowiedniego nawozu wapniowego, który wnikając w głąb podłoża, zmieni jego parametry.

Niestety, wapnowania nie można wykonać o dowolnej porze roku i za pomocą dowolnego nawozu wapniowego, gdyż źle przeprowadzony zabieg może przynieść więcej szkody niż pożytku (np. spalenie trawy). W przypadku trawnika jedynym nawozem wapniowym, jaki możemy zastosować jest nawóz węglanowy (np. kreda nawozowa, Dolomit), który działa wolniej i mniej agresywnie niż tlenkowy. Ponieważ rozkłada się powoli, nie tylko minimalizuje ryzyko uszkodzenia trawy, ale też zmienia odczyn gleby stopniowo, dzięki czemu wzrost i rozwój roślin nie są zaburzone.

Wapnowanie przeprowadza się poza okresem wegetacji jesienią (X-XI) lub na przedwiośniu (II-III), gdyż wtedy panują najlepsze warunki do wnikania nawozu w głąb podłoża, a ryzyko uszkodzenia roślin jest najmniejsze.

Przed rozpoczęciem wapnowania, należy odpowiednio przygotować trawnik, zgrabiając z niego filc i przeprowadzając aerację oraz wertykulację. Nawóz należy zastosować zgodnie z zaleceniami producenta (w odpowiednich dawkach) i zachować 3-4 tygodnie przerwy przed użyciem innego nawozu. Jest to ważne, bo łączenie nawozu wapniowego z innymi nawozami może prowadzić do niekorzystnych reakcji chemicznych, skutkujących utratą cennych pierwiastków lub przekształcenia się ich w formy niedostępne dla roślin.

Zabieg wystarcza zwykle na 3-4 lata. Kiedy już zacienienie i nieprawidłowy odczyn podłoża udało nam się wyeliminować, powinniśmy zasilić trawnik dedykowanymi dla niego nawozami, a także kosić go na odpowiedniej wysokości (nie niżej, niż 4 cm). Należy też unikać nadmiernego podlewania trawy i zadbać o napowietrzenie podłoża, stosując aerację i piaskowanie trawnika.

Mech na trawniku

i

Autor: www.thinkstockphotos.com, Archiwum prywatne Mech najczęściej pojawia się na trawnikach mało zadbanych

Jaki jest skuteczny środek na mech na trawniku?

Wszystkie powyższe zabiegi, mające na celu wyeliminowanie mchu z trawnika zapewniają trwały efekt, ale wymagają nieco pracy i czasu. Nie zawsze też można je wykonać, dlatego w razie potrzeby możemy zastosować doraźnie jeden z aktualnie polecanych na mech preparatów ochrony roślin. Obecnie są to m.in. Antymech, Żelazo Antymech, Finisher Na Mech i Glony (Bio), Agrecol nawóz do trawników na mech. Ponieważ jednak większość z nich zawiera w składzie żelazo, w pobliżu utwardzonej nawierzchni należy stosować je ostrożnie, gdyż mogą spowodować na niej przebarwienia.

Jak pozbyć się mchu z trawnika domowym sposobem?

Zamiast stosować chemiczne preparaty na mech, możemy też użyć domowych sposobów.

  • Wśród polecanych środków jest miedzy innymi roztwór na bazie octu (1 łyżka octu na 1 litr wody) lub sody oczyszczonej (3 łyżki sody na 1 litr wody), którym spryskuje się kępki mchu na trawniku.
  • Trawnik można też posypać popiołem z kominka lub ogniska (tylko z naturalnego drewna), który nie tylko ma odczyn zasadowy i pomaga naturalnie odkwasić glebę, ale też jest bogaty w minerały, odżywiające trawę.

Domowe sposoby na mech mają jednak różną skuteczność i zwykle nie zapewniają długotrwałych efektów, dlatego podobnie jak chemiczne preparaty, warto stosować je jedynie doraźnie.

Czy wertykulacja usuwa mech?

Mech z trawnika można usunąć też za pomocą wertykulacji. Zabieg polega na nacinaniu darni przy pomocy specjalnego urządzenia, co pozwala pozbyć się filcu. Po zabiegu martwe resztki trawy oraz mech dokładnie się wygrabia, oczyszczając z nich trawnik. Podobnie jak preparaty na mech, sama wertykulacja też jednak nie wystarczy na długo, dlatego chcąc trwale pozbyć się mchu z trawnika, musimy działać kompleksowo.

Mech na trawniku - pytania i odpowiedzi

  • Mech na trawniku - zastosowanie siarczanu żelaza

Czy przed posianiem trawy mogę zastosować czysty siarczan żelaza, a jeśli tak, to w jakiej dawce. W ubiegłych latach na tym miejscu był "pseudo" trawnik z dużą ilością mchu. Usunęłam całą darń i nawiozłam ziemi. Blisko jest las i boję się, że mech znowu się pojawi - pyta czytelniczka.

Obawiam się, że zastosowanie nawozu może nie wystarczyć. Jeśli pojawiał się regularnie mech w ubiegłych latach, oznacza to, że ziemia jest zbyt wilgotna, zakwaszona i prawdopodobnie w tym miejscu jest też sporo cienia. Lepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie wapnowania na jesień lub nawet wiosną . Nawozy siarczanowe będą odżywiały trawę, ale niestety dalej będą nieco zakwaszały glebę. Można też stosować nawozy do trawy, które jednocześnie ograniczają mech lub środki antymchowe, np. Mogeton - radzi ekspert: Maciej Aleksandrowicz.

  • Uciążliwy mech na trawniku

Co roku mam problem z mchem na trawniku. Wiosną każdego roku posypuję go anty mchem, później gdy zbrązowieje grabię trawnik, dosiewam trawę i jest spokój na kilka miesięcy, ale mech powraca - pyta czytelnik.

To doskonały przykład zwalczania objawów a nie przyczyny. Mech pojawia się zwykle, gdy podłoże jest zbyt kwaśne, a trawa zbyt nisko koszona. Optymalna wysokość trawy to 4-6 cm. Aby trawnik był w dobrej kondycji warto wiosną po ustąpieniu mrozu i obeschnięciu podłoża zwertykulować go (wertykulatorem przejechać wzdłuż i w poprzek trawnika), aby poprzecinać zbite kłącza trawy i naciąć grunt. Dzięki temu podłoże będzie dobrze napowietrzone i nawodnione. Warto też zasilić trawnik: można na jego powierzchni rozgrabić warstwę 1,5-2 cm dobrze rozłożonego kompostu lub zastosować nawóz wieloskładnikowy (Azofoska, Fruktus, specjalistyczny nawóz do trawnika lub nawóz o spowolnionym działaniu, który wystarczy zastosować raz w sezonie). Nawozy chemiczne stosuje się wiosną i latem (nie później niż w sierpniu). Jesienią w październiku można jeszcze użyć nawozu jesiennego, który przygotowuje trawy do zimowania i pozwala dobrze rozpocząć wiosną wegetację (zawiera fosfor, potas i mikroelementy, azotu jedynie znikomą ilość). Istotne jest jesienne wapnowanie trawnika kredą jeziorną lub dolomitem, to podniesie pH gleby i pozwoli w naturalny sposób wyeliminować mech. Warto kilka razy w sezonie badać pH gleby na trawniku, bo to pozwoli podejmować rozsądne działania – nadmierne wapnowanie także nie sprzyja dobremu wzrostowi traw – należy utrzymywać pH gleby 5,5-6,5 - radzi ekspert: Anna Skórkowska.

Murator Google News
Murowane starcie
Taras naziemny - masywny czy lekki. MUROWANE STARCIE