Sosny - uprawa, pielęgnacja, zastosowanie
Sosny swoją popularność zawdzięczają bogactwu odmianowemu, niewielkim wymaganiom i łatwej pielęgnacji oraz licznymi możliwościami zastosowania w ogrodzie. Sosny w ogrodzie - uprawa, pielęgnacja, zastosowanie.
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska
Piękne, zdrowe i zadbane sosny, to jedne z najcenniejszych roślin iglastych sadzonych w ogrodach
Piękne i dekoracyjne sosny to jedne z najpopularniejszych roślin iglastych spotykanych w naszym kraju. Do rodzaju Pinus zalicza się ponad 100 gatunków drzew i krzewów, ale tylko kilka z nich uprawia się w ogrodach jako rośliny ozdobne. Mimo to na rynku dostępna jest ogromna liczba ozdobnych odmian sosen, wyróżniających się pięknym ubarwieniem igieł (np. sosna himalajska 'Zebrina' czy sosna pospolita 'Aurea'), kompaktowymi rozmiarami (np. sosna górska 'Mops'), ciekawym pokrojem (sosna bośniacka 'Schmidtii') lub oryginalnymi igłami (sosna himalajska, sosna pospolita „Moseri”).
Swoją popularność sosny zawdzięczają jednak nie tylko z bogactwu odmianowemu, ale też niewielkim wymaganiom oraz licznymi możliwościami zastosowania w ogrodzie.
Uprawa sosny - warunki i wymagania
Uprawa sosen nie jest trudna i jeśli od początku zapewni się im odpowiednie stanowisko, w późniejszym okresie nie powinny przysparzać większych problemów.
- Sosny oczekują przede wszystkim słonecznego miejsca uprawy i lekkiego, przepuszczalnego, umiarkowanie wilgotnego podłoża, najlepiej o lekko kwaśnym odczynie pH. Niektóre tolerują jednak gorsze warunki i mogą rosnąć nawet na glebach zasadowych (np. sosna pospolita) i jałowych.
- Sosny z reguły dobrze znoszą niskie temperatury, suszę i zanieczyszczone powietrze (z wyjątkiem sosny pospolitej), a czasem nawet tolerują zasolenie gleby (sosna górska), dlatego można je uprawiać zarówno na terenach podmiejskich jak i w miastach.
- Rośliny doskonale znoszą też cięcie, chociaż zwykle nie wymagają tego zabiegu, gdyż ich naturalny pokrój jest wystarczająco ozdobny. Jeśli jednak chcielibyśmy uzyskać bardziej oryginalny kształt (np. rodzaj gęstych, iglastych pomponów na końcach pędów) lub zmniejszyć rozmiar krzewu, wiosną powinniśmy uszczykiwać lub skracać o połowę młode przyrosty roślin (sosna górska dobrze znosi formowanie za pomocą nożyc).
- Jedyne, czego sosny nie akceptują, to brak słońca i mokra gleba. Na zbyt ciemnym stanowisku szybko tracą urodę, a ich igły stają się rzadsze, cieńsze i gorzej wybarwione. Na terenach podmokłych cierpią natomiast z powodu chorób grzybowych.
- Osłabionym i uprawianym na niewłaściwym stanowisku sosnom, oprócz chorób (m.in. osutka sosny, fytoftoryza, rdza), zagrażają również liczne szkodniki: ochojniki, miodówki, gąsienice zwójki sosnowej, kwieciak sosnowiec.
- Ryzyko ich wystąpienia możemy zminimalizować, sadząc rośliny na właściwych stanowiskach oraz stosując w ich uprawie mikoryzę (szczepionka z grzybów symbiotycznych, podawana do gleby w okolicy korzeni rośliny). Odpowiednio dobrana szczepionka nie tylko wzmacnia rośliny i chroni je przed atakiem patogenów, ale też podnosi ich odporność na niekorzystne warunki siedliskowe i klimatyczne, a także sprzyja lepszemu przyswajaniu składników odżywczych przez korzenie.
>>Przeczytaj też:
Zastosowanie iglaków w ogrodzie. Zalety roślin iglastych
IGLAKI CHOROBY: najczęstsze choroby iglaków – objawy i zwalczanie
Sosny - zastosowanie w ogrodzie
Piękne, zdrowe i zadbane sosny, to jedne z najcenniejszych roślin w ogrodzie. Ze względu na różnorodność odmianową, można uprawiać je zarówno w dużych, jak i małych ogrodach. Znakomicie prezentują się w rozmaitych kompozycjach rabatowych z innymi roślinami iglastymi, równie dobrze wyglądają w towarzystwie bylin (np. funkii, sasanek), roślin wrzosowatych, ozdobnych krzewów oraz kwiatów sezonowych i cebulowych. Wielką zaletą wielu odmian jest też ich piękne, jesienno-zimowe ubarwienie (na zimę igły stają się żółtozłociste), za sprawą którego sosny stają się niezwykłą ozdobą zimowego ogrodu (np. sosna górska 'Dezember Gold', 'Wintergold', sosna pospolita 'Gold Coin').
Niskie, wolno rosnące odmiany sosen o kulistym lub krzewiastym pokroju, to idealne rośliny do sadzenia na skalniakach (przede wszystkim odmiany sosny górskiej i kosodrzewiny, ale też innych gatunków, np. odmiany sosny pospolitej 'Beuvronensis', 'Albyns'). Dobrze wyglądają też w pobliżu schodów lub tarasów.Wiele sosen nadaje się również do szczepienia. Ich formy pienne idealnie pasują do ogrodów w stylu japońskim, dobrze wyglądają również na balkonach lub tarasach, gdyż nadają się do uprawy w pojemnikach (np. sosna pospolita 'Albyns', sosna górska 'Little Goldstar', 'Wintergold', sosna czarna 'Pierrick Bregeon'). Niektóre odmiany sosny mogą być też traktowane jako solitery, gdyż ze względu na piękne igły lub ciekawy pokrój, doskonale prezentują się na tle białej ściany budynku lub ogrodzenia bądź na zielonym trawniku (np. sosna pospolita 'Globosa Viridis', 'Ksawerów').
Są też odmiany, idealnie nadające się do obsadzania skarp i murków, na których pięknie prezentują się ich rozłożyste, czasem płożące się gałęzie (np. sosna pospolita 'Albyns', 'Hillside Creeper', sosna górska 'Mops'). Sosny to również idealne rośliny do tworzenia drzewek typu bonsai, do czego nadaje się wiele odmian sosny pospolitej (np. 'Albyns') oraz czarnej i drobnokwiatowej. Niektóre sosny mogą być też traktowane, jako rośliny okrywowe (np. sosna pospolita 'Hillside Creeper'), gdyż ich gęsty, płożący pokrój pozwala osłonić wolne przestrzenie na słonecznych rabatach lub wrzosowiskach. Wiele odmian sosny można też uprawiać w pojemnikach (np. sosna górska 'Little Goldstar', 'Sherwood Compact', sosna górska 'Mops').