Czy podłoże o pH 7 jest dobre pod trawnik? [Porada eksperta]

2020-09-24 8:01
Siew trawy
Autor: GettyImages

Mam przygotowane miejsce na trawnik. Na tym terenie gleba ma pH 7 - czy nie jest za wysokie? Jeśli tak, co powinnam zrobić ? Mogę zasiać trawę jeszcze w tym roku?

Michał Mazik
Radzi: Michał Mazik

Specjalista w zakresie uprawy roślin zielarskich oraz warzyw. W trakcie kariery zawodowej zajmował się: zakładaniem ogrodów (Polska), produkcją roślin ozdobnych i poradnictwem w centrach ogrodniczych (USA), pracą w sadach sadach (Anglia, Włochy). Autor kilku książek ogrodniczych. Ogrodnik z wykształcenia, zawodu i zamiłowania.

Prawidłowe pH dla trawy wynosi 6,0-6,5. Różnica nie jest więc duża. Glebę można nieco zakwasić, np. mieszając ją z nieznaczną ilością torfu. To przy okazji użyźni podłoże. Jeśli gleba jest gliniasta, to trzeba dodać piasek, a jeśli piaszczysta - to wspomniany torf, a ponadto obornik i kompost. Proszę też pomyśleć o siatce przeciw kretom. Układa się ją kilka cm pod powierzchnią ziemi, ale ogranicza niszczenie trawnika. Koszt, który się opłaca. Trawę spokojnie można siać jeszcze przez długi okres. Poczekałbym do drugiej dekady września - wtedy jest najlepszy okres. W sierpniu można siać, ale trzeba będzie pilnować, aby trawa nie wyschła w czasie upałów. Dużo kłopotu.

>>Przeczytaj też: Zakładanie trawnika: przygotowanie podłoża. Jaka ziemia pod trawnik

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE