Tuja kupiona w doniczce żółknie [Porada eksperta]

2015-09-25 22:54

Dwa tygodnie temu kupiłem na giełdzie kwiatowej małą około 30 cm tuję w doniczce (nie wiem, jakiej odmiany) z przeznaczeniem na balkon. Sprzedający nie dał wskazówek, jak ją pielęgnować, na forum dowiedziałem się, że należy utrzymywać wilgotną ziemię, co też czynię. Niepokoją mnie żółknące coraz bardziej końcówki igieł. Czy można coś na to poradzić, czy to jakaś choroba?

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Podłoże w donicy powinno być lekko wilgotne, ale nie mokre. Proszę sprawdzić, czy korzenie nie stoją w wodzie, bo to oznacza, że roślina się dusi. Ratunkiem dla niej będzie ograniczenie podlewania – powinno pomóc. Proszę jednak obserwować roślinę, bo powód żółknięcia może być inny: od kilku lat zniszczenia wśród roślin (zwłaszcza iglastych ) sieje choroba grzybowafytoftoroza. Objawami są żółknące igły oraz czerniejące pędy (można zdrapać nieco kory z pędu – jeśli pod spodem jest brunatna lub brązowo-czerwona tkanka – roślinę trzeba zniszczyć.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.