Przędziorki na tunbergii [Porada eksperta]

2019-06-25 8:06
tunbergia
Autor: www.thinkstockphotos.com Tunbergia to pnącze znakomite do uprawy w pojemnikach na balkonie czy tarasie

Coś zaatakowało tunbergię - myślę, że jest to przędziorek. Bardzo proszę o poradę czym mogę zniszczyć tego szkodnika.

Radzi: Stanisław Ignatowicz

Od 1974 r. pracuje w Katedrze Entomologii Stosowanej SGGW i zajmuje się szkodnikami, ich życiem i metodami zwalczania. Preferuje metody biologiczne, mechaniczne, fizyczne, biotechniczne, a stosowanie chemicznych środków ochrony roślin uważa za ostateczność w najbliższym otoczeniu człowieka.

Tunbergia mogła zostać zaatakowana przez przędziorka, najprawdopodobniej przez przędziorka chmielowca. Jest to drobny roztocz, który przędzie przędzę, stąd jego nazwa. Najliczniej występuje na dolnej stronie blaszki liściowej nie tylko tunbergii, ale także ponad 400 innych roślin. Za pomocą sztylecików nakłuwa pojedyncze komórki i wysysa ich zawartość. Najpierw powstają bardzo drobne plamki, które potem zlewają się i tworzą mozaikowate przebarwienia; liście jakby bledną. W późniejszym okresie żółkną, brązowieją i opadają. Roślina, która nie jest chroniona pokrywa się delikatną pajęczynką (przędzą), źle rośnie i w końcu ginie.

Już po zauważeniu pierwszych objawów żerowania przędziorków i wykryciu szkodnika należy opryskać rośliny dwukrotnie co 7-10 dni. Zalecane są następujące środki ochrony roślin: Apollo Plus 060 OF, Pennstyl 600 SC, Karate Zeon 050 CS. Gdy wybierzemy Karate Zeon 050 CS, wtedy zabiegiem zniszczymy nie tylko przędziorki, ale także mszyce.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE