Szara pleśń na gruboszu [Porada eksperta]

2014-04-09 13:23

Witam serdecznie!!! Odziedziczyłam grubosza po babci. Niestety ostatnio zauważyłam na nim mocno rozwijającą się szarą pleśń, a dodatkowo cała gałązka, na której pleśń występuje jest mokra - jakby płakała (nie jest to maź, tylko raczej przeźroczysty sok). Grubosz żyje sobie z innymi roślinami w mieszkanku, w którym jest około 10 stopni C. Odwiedzam je raz na dwa tygodnie. Grubosz ma z 10 lat, albo więcej. Zależy mi na tym, by go uratować. Co muszę zrobić?

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Objawy na gruboszu wskazują na chorobę grzybową. To prawdopodobnie wynik przelewania, a potem nadmiernego przesuszania położa. Opanowany pęd trzeba uciąć w miejscu nieporażonym, posmarować sproszkowanym węglem drzewnym, całą roślinę (i sąsiadujące z nią) opryskać preparatem zwalczającym grzyby (proszę spytać w sklepie ogrodniczym). Rozprzestrzenianiu się choroby sprzyja gęste ustawienie roślin.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.