Szara pleśń na gruboszu [Porada eksperta]

2014-04-09 13:23

Witam serdecznie!!! Odziedziczyłam grubosza po babci. Niestety ostatnio zauważyłam na nim mocno rozwijającą się szarą pleśń, a dodatkowo cała gałązka, na której pleśń występuje jest mokra - jakby płakała (nie jest to maź, tylko raczej przeźroczysty sok). Grubosz żyje sobie z innymi roślinami w mieszkanku, w którym jest około 10 stopni C. Odwiedzam je raz na dwa tygodnie. Grubosz ma z 10 lat, albo więcej. Zależy mi na tym, by go uratować. Co muszę zrobić?

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Objawy na gruboszu wskazują na chorobę grzybową. To prawdopodobnie wynik przelewania, a potem nadmiernego przesuszania położa. Opanowany pęd trzeba uciąć w miejscu nieporażonym, posmarować sproszkowanym węglem drzewnym, całą roślinę (i sąsiadujące z nią) opryskać preparatem zwalczającym grzyby (proszę spytać w sklepie ogrodniczym). Rozprzestrzenianiu się choroby sprzyja gęste ustawienie roślin.

Inne porady tego eksperta