Na co zwracać uwagę kupując storczyki w markecie [Porada eksperta]

2019-12-12 11:10

Przed świętami w marketach trafiają się promocje na storczyki. Mam w związku z tym pytanie, na co zwracać uwagę przy ich wybieraniu/kupowaniu (oprócz koloru kwiatów oczywiście).

Storczyki
Autor: GettyImages Storczyki w marketach sprzedawane są najczęściej w foliowych osłonkach
Grażyna Siemińska
Radzi: Grażyna Siemińska

Od lat jej życiem rządzą storczyki i ich fotografowanie. W niewielkim mieszkaniu zgromadziła już ponad 700 gatunków. Nie ma już miejsca na kolejne, te obecne rozrastają się, a i tak nie potrafi się oprzeć kolejnym okazom. To rośliny wymagające sporo wiedzy o ich naturalnych siedliskach i nieco innego podejścia do uprawy kwiatów.

Nie dajmy się zwieść pięknym kwiatom! W uprawie storczyków najważniejsze są korzenie. Gdy korzenie są w złej kondycji roślina dość szybko obumiera, choć reaguje z opóźnieniem. Dlatego kupując storczyka sprawdzamy przede wszystkim stan korzeni, na ile to umożliwiają oczywiście, doniczki.

Phalaenopsis są coraz częściej sadzone do przezroczystych doniczek i wtedy dobrze widać stan korzeni. Powinny być zielonkawe lub srebrzysto-białe. Zielony kolor świadczy o ich nawodnieniu, srebrzysto-biały o tym, że podlania wymagają. Nie mogą być brunatne, bo to oznacza zgniliznę. Należy także dobrze przyjrzeć się liściom. Powinny być jędrne, możliwie bez uszkodzeń mechanicznych, bo miejsca takich uszkodzeń są potencjalnymi miejscami wystąpienia zakażenia. Sprawdzajmy także spodnie strony liści i kąty liściowe, czy nie żerują tam jakieś szkodniki. Trochę szerzej problem z wyborem storczyka opisany jest na stronie: http://www.storczyki.org.pl/uprawa/FAQ/article_4.php

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają