Storczyk Phalaenopsis: opadają kwiaty [Porada eksperta]

2013-01-29 17:31

Witam Od zakupu (ponad pół roku) storczyk Phalaenopsis kwitł, wypuszczał nowe pączki, wydłużały się jego trzy pędy. Ponad miesiąc temu zaczął wypuszczać też pędy boczne (z oczek). Kilka dni temu kwiaty i młode pączki zaczęły opadać. Wczoraj opadły dwa ostatnie kwiaty (brzegi czarne, płatki przezroczyste). Czy powodem może być wychłodzenie? Nic nie gnije, liście są mocne, zielone. Podlewanie wg wskazań, miejsce to samo, oprócz jednego dnia - około tydzień temu - kiedy roślina stała przy oknie. Proszę o poradę

Storczyk Phalaenopsis: opadają kwiaty
Autor: Archiwum serwisu
Grażyna Siemińska
Radzi: Grażyna Siemińska

Od lat jej życiem rządzą storczyki i ich fotografowanie. W niewielkim mieszkaniu zgromadziła już ponad 700 gatunków. Nie ma już miejsca na kolejne, te obecne rozrastają się, a i tak nie potrafi się oprzeć kolejnym okazom. To rośliny wymagające sporo wiedzy o ich naturalnych siedliskach i nieco innego podejścia do uprawy kwiatów.

Witam. Przechłodzenie Phalaenopsis rzeczywiście może być powodem przedwczesnego opadania pączków storczyka, a także kwiatów. Takie same objawy może dać również przegrzanie lub pełne słońce i zbyt niska wilgotność powietrza. Te rośliny nie lubią przestawiania, zwłaszcza w fazie kwitnienia.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.