Skrzydłokwiat: czarne plamy na liściach [Porada eksperta]

2018-12-06 13:06

Niedawno kupiłam piękny i bardzo rozrośnięty skrzydłokwiat, który zakwitł - pojawiło się sześć kwiatów. Niestety, ostatnio na czterech liściach rośliny pojawiły się czarne plamy (przy brzegach liści). Nie wiem, co to jest i czym może być spowodowane. Proszę o radę, bo nie chcę stracić tak ładnej rośliny, szczególnie że przeczytałam iż oczyszcza powietrze z toksyn. Celowo umieściłam go w pokoju córki, która choruje na astmę.

Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Skrzydłokwiat nie toleruje zbyt obfitego podlewania, co może prowadzić do chorób. Brązowe lub czarne plamy na liściach mogą być spowodowane nieodpowiednią pielęgnacją lub złymi warunkami uprawy. Zbyt suche lub zimne powietrze (przeciągi), a także nadmiar wilgoci w podłożu mogą powodować powstawanie plam na liściach. Aby zwiększyć wilgotność powietrza można zraszać roślinę lub ustawić doniczkę na kamykach w misce z wodą. Jeśli stoi w chłodnym pomieszczeniu trzeba przenieść ją w cieplejsze miejsce.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE