Problem ze storczykiem: pomarszczone liście, suche korzenie [Porada eksperta]

2018-12-06 12:21

Witam. Mojemu storczykowi pomarszczyły się lekko liście, a dolne zaczęły wcześniej marszczyć się, żółknąć, a teraz końcówki ich są trochę przyschnięte. Kupiłam go jakieś niecałe dwa tygodnie temu. Zauważyłam, że jego korzenie nadziemne są suche, a jeden nawet pusty (nie wszystkie). Nie wiem co się dzieje w doniczce. Dzisiaj zauważyłam na płatkach kwiatów storczyka brązowe przebarwienia. Roślina chyba była podlewana twardą wodą, bo na podłożu widoczny był biały osad oraz porósł je mech. Około tydzień temu włożyłam patyczek, by sprawdzić wilgotność podłoża, a na nim chodziły takie małe "muszki" (wielkości ok. 1 mm, różnej wielkości: małe i nieco większe). Jak chciałam je zgnieść okazało się, że tak jakby "skakały" na małe odległości. Czarne, z jakby jednym skrzydełkiem. Chcę dodać tylko, że te marszczenia pojawiły się wczoraj, było na zewnątrz 44 st. C, a w domu ok. 30 st. C. Mieszkam w bloku, na czwartym piętrze. Storczyk stał na parapecie w oknie zach.-półn., dzisiaj go przeniosłam na drugą stronę do innego pokoju wsch.-poł. Teraz stoi za firanką.

Grażyna Siemińska
Radzi: Grażyna Siemińska

Od lat jej życiem rządzą storczyki i ich fotografowanie. W niewielkim mieszkaniu zgromadziła już ponad 700 gatunków. Nie ma już miejsca na kolejne, te obecne rozrastają się, a i tak nie potrafi się oprzeć kolejnym okazom. To rośliny wymagające sporo wiedzy o ich naturalnych siedliskach i nieco innego podejścia do uprawy kwiatów.

Witam. Radziłabym storczyka przesadzić do świeżego podłoża. Pojawienie się mchu w doniczce świadczy o zbytnio rozłożonym podłożu. Tam też mogą żerować szkodniki: ziemiórki lub skoczogonki. Przesadzenie storczyka powinno pomóc.
Marszczenie się i usychanie dolnych liści to normalne zjawisko. Roślina zwykle utrzymuje określoną ich ilość, a najstarsze po wyczerpaniu substancji koniecznych do wzrostu, po prostu stopniowo odrzuca. Natomiast 40 st. C to na pewno za wysoka temperatura dla storczyka - przy takich upałach rośliny trzeba cieniować i zapewnić ruch powietrza, na przykład postawić blisko wentylatora.
Marszczenie się liści świadczy o tym, że roślina nie pobiera odpowiedniej ilości wody. Przyczyną mogą być zgniłe lub zasuszone korzenie. Przy przesadzaniu trzeba je dokładnie obejrzeć i wszystkie zgniłe lub zupełnie suche wyciąć, a cięcia posypać sproszkowanym węglem drzewnym lub cynamonem.
Tu: http://www.orchidarium.pl/rodzaje/index.html można poczytać o prawidłowej uprawie Phalaenopsis.

Inne porady tego eksperta