Pomarszczone i oklapnięte liście storczyka [Porada eksperta]

2018-12-06 14:52

Mam problem, ponieważ od jakiegoś czasu temu liście mojego storczyka pomarszczyły się i oklapły tak, iż leżą wzdłuż doniczki. Nie wiem, czy to problem oświetlenia, czy też stanu korzeni, a może wody? Niedawno przesadzałam storczyka, więc nie widać jego korzeni. Mieszkam w okolicy gdzie woda jest bardzo "zakamieniona", więc przegotowuję wodę i daję jej czas na odstanie i dopiero wtedy nawadniam storczyka. Proszę o poradę dotyczącą liści i podlewania.

Grażyna Siemińska
Radzi: Grażyna Siemińska

Od lat jej życiem rządzą storczyki i ich fotografowanie. W niewielkim mieszkaniu zgromadziła już ponad 700 gatunków. Nie ma już miejsca na kolejne, te obecne rozrastają się, a i tak nie potrafi się oprzeć kolejnym okazom. To rośliny wymagające sporo wiedzy o ich naturalnych siedliskach i nieco innego podejścia do uprawy kwiatów.

Witam. Skoro liście tracą turgor, to znaczy, że roślina nie pobiera wody. Przyczyną mogą być zarówno zgniłe, jak i zasuszone korzenie, trzeba to koniecznie sprawdzić. Twarda woda też się może do tego przyczyniać, bo korzenie mogą być pokryte osadem wapiennym i wody nie są w stanie pobierać. Może też storczyk wystawiony jest na południowym oknie, gdzie go słońce zbyt szybko wysusza. Powinien mieć jasno, ale nie może być wystawiony na bezpośrednie działanie słońca, należy też zapewnić podwyższoną wilgotność otoczenia. Powinna Pani rozważyć te wszystkie czynniki i sama zdecydować. Proszę też poczytać o uprawie Phalaenopsis: http://www.orchidarium.pl/rodzaje/index.html i tu: http://www.orchidarium.pl/uprawa/uprawa.htm

Inne porady tego eksperta