Plamy na korzeniach storczyka [Porada eksperta]

2013-01-10 12:49

Zauważyłam, że na korzeniach storczyka pojawiły się białe plamy. Są one małe i podłużne. Czy jest to jakaś choroba? Z kolei na innym storczyku zaczęły liście karłowacieć, przebarwiły się (zaczęły żółknąć) w środkowej części, podobnie się dzieje z młodym listkiem.

Grażyna Siemińska
Radzi: Grażyna Siemińska

Od lat jej życiem rządzą storczyki i ich fotografowanie. W niewielkim mieszkaniu zgromadziła już ponad 700 gatunków. Nie ma już miejsca na kolejne, te obecne rozrastają się, a i tak nie potrafi się oprzeć kolejnym okazom. To rośliny wymagające sporo wiedzy o ich naturalnych siedliskach i nieco innego podejścia do uprawy kwiatów.

Czy te plamy na korzeniach pojawiają się po podlaniu, kiedy korzenie robią się zielone? Jeżeli tak to jest to najzupełniej normalne. Jeżeli są to białe wypukłe plamki, to mogą to być osady soli mineralnych. W takim przypadku należy korzenie dobrze zmoczyć wodą destylowaną (deszczówką lub wodą zdemineralizowaną), a po około pół godzinie przelać dużą ilością wody destylowanej, aby wypłukać nadmiar soli z podłoża. Proszę sprawdzić przez lupę, czy nie są to wełnowce korzeniowe. W takim przypadku potrzebny będzie jakiś środek chemiczny na szkodniki na roślinach. Karłowacenie liści często wskazuje na to, że storczyk zaczyna zamierać. Jeśli roślina jest zdrowa, to najczęściej jest to efektem silnego osłabienia rośliny w wyniku nieoptymalnych warunków i błędów w uprawie, takich jak niewłaściwa temperatura, poziom światła, ogólny niedobór składników pokarmowych, niedobór lub nadmiar wybranych składników pokarmowych, niewłaściwe pH podłoża lub wody, które uniemożliwia przyjmowanie wszystkich składników pokarmowych. Proszę rozważyć swoją sytuację i spróbować zmienić to co jest niewłaściwe.

Inne porady tego eksperta