Pielęgnacja rozmarynu w doniczce [Porada eksperta]

2017-05-11 13:01

Jak co roku kupiłam u ogrodnika rozmaryn w doniczce z przeznaczeniem na południowo-zachodni balkon. Zawsze się ładnie rozrasta, lecz usycha zimą w mieszkaniu. Czy już teraz mogę się postarać, żeby rozmaryn zdrowo rósł dłużej niż do końca lata? A moja doniczkowa jukka ma uschnięte końce liści. Czy mogę wystawić ją na balkon? Jak zająć się jukką? Ma prawie metr wysokości.

Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Uschnięte końce liści jukki mogą świadczyć albo o zbyt suchym powietrzu w pomieszczeniu lub nadmiernej wilgotności w glebie. Być może to także reakcja na zbyt małą ilość światła słonecznego, którego jukki potrzebują. Gdy minie ryzyko przymrozków, można wystawić ją na balkon na sezon letni. Co do rozmarynu, to pewnie chodzi o optymalne warunki uprawy i zimowania. Dla rozmarynu,w sezonie, najlepsze jest miejsce na słonecznym parapecie (latem mogą stać na balkonie) lub ostatecznie w półcieniu. Podlewać trzeba oszczędnie żeby nie przelać, a nawozimy tylko od marca do lipca co dwa tygodnie nawozem organicznym. Dobrze przezimują w temperaturze od 4 st. C (prawie bez wody) do 18 st. C. Być może któryś z tych warunków nie był spełniony i roślina, np. zaatakowana została przez chorobę grzybową lub zaschła w wyniku innego czynnika fizjologicznego.

>>Przeczytaj też: Zioła na balkon. Jakie zioła można uprawiać na balkonie

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.