Rabata z pęcherznic i tawuł [Porada eksperta]

2013-01-25 15:23
pecherznice
Autor: Archiwum serwisu Już dwie odmiany pęcherznicy kalinolistnej: 'Diabolo' i 'Luteus' tworzą ciekawą rabatę

Czy można utworzyć rabatę z pęcherznic kalinolistnych i tawuł japońskich? Chciałabym na rabacie posadzić rośliny w ten sposób: z tyłu najwyższe, a potem coraz niższe. Proszę o propozycje odmian pęcherznic i tawuł.

Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Z pęcherznic i tawuł można z powodzeniem utworzyć atrakcyjną rabatę. To bardzo proste w uprawie, odporne i - co najważniejsze - dekoracyjne krzewy. Trzeba jedynie pamiętać, że pęcherznice mogą dorosnąć do około 2 m wysokości i ponad 1 m szerokości. Dlatego bardzo rozsądnym jest posadzenie ich za tawułami w odpowiednich odstępach.

Najbardziej popularne odmiany pęcherznicy kalinolistnej (Physocarpus opulifolius) to: 'Diabolo', 'Red Baron', 'Summer Wine' - wszystkie trzy mają bordowe liście, oraz 'Luteus', 'Dart`s Gold', 'Angel Gold' - te mają liście żółte.

Popularne odmiany tawuły japońskiej (Spiraea japonica) to na przykład 'Little Princess', 'Goldflame', 'Golden Princess', 'Goldmound', 'Crispa', 'Magic Carpet'. W zależnosci od odmiany, tawuły mają różną wysokość - najlepiej sprawdzić jak rośnie dana odmiana przed zakupem lub podczas zakupu poradzić się obsługi centrum ogrodniczego.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.