Dlaczego liście sundaville opadają zimą? [Porada eksperta]

2021-03-18 7:02

Co jest powodem opadania liści zimą u Sundaville, a w dalszym etapie zamierania pędów i całej rośliny? Próbowałam przechowywać roślinę w piwnicy z dostępem światła w temperaturze 8-10°C, innego roku stała w najchłodniejszym pokoju w temperaturze około 19°C - też bez powodzenia. Gdzie popełniam błąd? Chciałabym dochować się rośliny wieloletniej, czy to możliwe?

Sundaville
Autor: GettyImages Sundaville stała się jedną z najchętniej kupowanych pnączy na balkon
Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Być może sundavilla tak zareagowała na zbyt suche powietrze (skutek centralnego ogrzewania i szczelne okna). Inną przyczyną może być okres spoczynku, kiedy to roślina transportuje do liści mniej substancji odżywczych oraz zmniejsza powierzchnię parowania (pozbywa się liści), czyli potrzebuje znacznie mniej wody. W tym też może tkwić przyczyna zamierania: jeśli podlewa się ją zbyt często w stosunku do warunków w jakich przebywa i do stanu jej ulistnienia, nadmiar wody stagnuje na dnie doniczki, bo roślina z niej nie korzysta - a to szkodzi korzeniom.

Sundaville powinna zimować w jasnym pomieszczeniu w temperaturze 10-15°C, przy ograniczonym podlewaniu. Można przyciąć jej pędy. Inną możliwą przyczyną jest choroba grzybowa zwana plamistością liści. Aby uchronić przed nią roślinę, należy opryskać ją i podlać bezpiecznym dla ludzi preparatem, np. Biosept 33 SL (wyciąg z pestek grejpfruta), Bioczos BR (miazga czosnkowa w otoczce parafinowej) lub Antifung 20 SL. Preparaty te nie są szkodliwe dla ludzi, a działają zapobiegawczo i wzmacniają rośliny. Być może odmiany o czerwonych kwiatach są silniejsze i odporniejsze na choroby i dlatego lepiej udaje się je przechowywać.

Inne porady tego eksperta