Oleander podlewanie - jak często podlewamy oleander? Czy oleander lubi mokro?

2024-06-19 8:09

Oleander pospolity to fantastycznie kwitnący, ciepłolubny krzew, którym chętnie zdobimy nasze tarasy, balkony i wnętrza. Sprawdź, jak należy prawidłowo podlewać oleander, by go nie zmarnować. Czy oleander lubi mokro?

Spis treści

  1. Jakie wymagania ma oleander? Czego nie lubi oleander?
  2. Jak często podlewać oleander w doniczce? Czy oleander lubi mokro?
  3. Jaką wodą podlewać oleander?
  4. Dlaczego żółkną liście u oleandrów? Czy przyczyną jest złe podlewanie?
  5. Jak dbać o oleander?
  6. Czy oleander jest trujący?

Oleander pospolity (łac. Nerium oleander) pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego oraz z Azji. Chetnie wykorzystuje się go do pokreślenia stylu nowoczesnych pomieszczeń, balkonów oraz tarasów.

Oleander w środowisku naturalnym osiąga nawet 5 m wysokości, w uprawie pojemnikowej zwykle dorasta do 2 m. Pędy oleandra są gęste, rozgałęzione pokryte skórzastymi, wąskolancetowatymi, ciemnozielonymi liśćmi. Blaszki kształtem przypominają liście wierzby, jednak nie zwisają a wyrastają prosto.

Oleander może kwitnąć od maja do października. Pięciopłatkowe kwiaty mają barwę różową, czerwoną, beżową, żółtą lub białą. Wydzielają intensywny zapach.

Jakie wymagania ma oleander? Czego nie lubi oleander?

Oleander powinno się uprawiać na stanowiskach słonecznych, ciepłych, osłoniętych od wiatru. Oleander nie lubi przeciągów, dlatego w miejscach (na balkonie czy tarasie) na nie narażonych warto zastosować osłony - przynajmniej z jednej strony (np. od wschodu). W pomieszczeniu nie może stać przy źródłach ciepła, np. przy grzejniku.

Oleander dobrze znosi zasolenie podłoża i zanieczyszczenia powietrza. Podłoże do uprawy oleandra powinno być żyzne, próchnicze, dobrze przepuszczalne. Optymalne pH podłoża wynosi 6-8. Oleander dobrze radzi sobie w uniwersalnym podłożu do roślin pokojowych. Na dnie pojemnika warto wyłożyć warstwę drenażową.

Jak często podlewać oleander w doniczce? Czy oleander lubi mokro?

Oleander to roślina, która jest wrażliwa na niedobór wody, dlatego trzeba pamiętać o jej regularnym podlewaniu.

Latem oleander powinien być obficie i bardzo często podlewany, nawet 1-2 razy dziennie! Zwłaszcza, jeśli stoi na zewnątrz. W jego przypadku sprawdza się nawet woda zalegająca w donicy. Ziemia w doniczce, w której rośnie oleander nie powinna przesychać - oleander źle reaguje na niedobór wody. Przeschnięcie podłoża może spowodować zrzucanie liści i kwiatów!

Zimą podlewanie trzeba ograniczyć ((najlepiej sprawdzać, czy ziemia w doniczce jest wilgotna), wtedy takie zastoje mogą spowodować pojawienie się chorób grzybowych.

Podczas podlewania oleandra należy unikać moczenia liści oraz kwiatów.

Jaką wodą podlewać oleander?

Wodę przed podlewaniem oleandra zaleca się odstawić na dobę: po pierwsze – będzie bardziej miękka, po drugie – oleander nie dozna stresu fizjologicznego na wskutek niewłaściwej temperatury wody - zbyt zimna woda może nawet doprowadzić do zrzucenia pąków kwiatowych! Do podlewania oleandra dobrze jest stosować wodę letnią lub nawet lekko ciepłą.

Dlaczego żółkną liście u oleandrów? Czy przyczyną jest złe podlewanie?

Jeśli liście oleandra mają żółtą barwę i opadają - może to być spowodowane nadmiernym podlewaniem. Roślinę należy podlewać mniej obficie wieczorem lub rano (wtedy odpadnie problem stresu rośliny). Jeśli natomiast liście brązowieją i skręcają się - świadczy to o niedoborze wody.

Jak dbać o oleander?

Od wiosny do jesieni można oleander nawozić - raz 1-2 tygodnie nawozami wieloskładnikowymi lub fosforowo-potasowymi. Do nawożenia oleandra można też użyć nawozów o spowolnionym działaniu.

Młode okazy przesadza się średnio co 2-3 lata, starsze dużo rzadziej. Przy przesadzaniu można używać uniwersalnego podłoża. Zaleca się dać na dno donicy warstwę drenażu (np. z keramzytu).

Oleander powinien zimować w chłodnym pomieszczeniu zabezpieczonym przed mrozem. Przed zimą oleandry uprawiane na zewnątrz należy przenieść do pomieszczenia. Mogą znieść niewielkie mrozy, ale polskiej zimy nie przetrwają. Optymalne warunki przechowywania to jasne, chłodne pomieszczenie o temp. 4-8 st. C. Może to być piwnica - jeśli dochodzi do niej światło. Zimą roślinę podlewa się bardzo rzadko - tak aby, by nie uschła.

Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest coroczne cięcie oleandra. Podstawowe cięcie najlepiej wykonywać po przekwitnięciu. Kwiatostany wycina się, pędy skraca mniej więcej o 1/3 długości. To pobudza dobre krzewienie. Dodatkowe cięcie można wykonać na przedwiośniu. Zabieg powinien być jednak wykonywany w ostateczności (np. przy zaniedbaniu jesiennym), gdyż może spowodować gorsze kwitnienie w danym roku. Młode okazy przycina się lekko (przez pierwsze 2-3 lata), ukrócając im wierzchołki. Raz na kilka lat zaleca się wykonać cięcie odmładzające.

uwaga!

Czy oleander jest trujący?

Uwaga! Wszystkie części oleandra są silne trujące. Zawierają m.in. oleandrynę, która spowodować poważne zatrucia, nieprawidłową pracę serca lub podrażnienie błon śluzowych. Niebezpieczeństwo dotyczy spożycia, kontaktu z sokiem roślinnym oraz palenia. Dawniej z oleandra przyrządzano nawet trutki na szczury i inne trucizny. Sama obecność rośliny nie jest jednak zagrożeniem dla zdrowia.

Krzewy kwitnące w Twoim ogrodzie. Czy rozpoznasz ich kwiaty?

Pytanie 1 z 8
Jaki to krzew?
kolkwicja chińska