Odpadające suche pączki kwiatowe storczyka [Porada eksperta]

2013-01-25 15:52

Witam. Ostatnio zauważyłam coś niepokojącego u moich storczyków: na nowych pędach, które rośliny wypuściły około miesiąc temu, pojawiają się pączki, które po bardzo krótkim czasie zasychają i odpadają, zanim jeszcze zdążą się z nich rozwinąć kwiaty. Liście są twarde i zielone, korzenie też nie zmieniły wyglądu. Nawadniam storczyki raz w tygodniu przez zanurzenie doniczki w misce z wodą i nawozem odpowiednio dawkowanym. Czy mogę jakoś zapobiec temu i pomóc kwiatom "odzyskać formę"?

Paki storczyka
Autor: Archiwum serwisu Pąki storczyka Phalaenopsis
Grażyna Siemińska
Radzi: Grażyna Siemińska

Od lat jej życiem rządzą storczyki i ich fotografowanie. W niewielkim mieszkaniu zgromadziła już ponad 700 gatunków. Nie ma już miejsca na kolejne, te obecne rozrastają się, a i tak nie potrafi się oprzeć kolejnym okazom. To rośliny wymagające sporo wiedzy o ich naturalnych siedliskach i nieco innego podejścia do uprawy kwiatów.

Witam. Najbardziej prawdopodobna przyczyna opadania pąków storczyka to suche powietrze czyli za niska wilgotność otoczenia i za mało światła, co o tej porze roku jest, niestety, normą. Możliwe jest też zawianie chłodnym powietrzem przy wietrzeniu. Proszę też nie sugerować się tygodniowymi przerwami w podlewaniu/namaczaniu, bo to żywa roślina, a nie zaprogramowana na cotygodniowe podlewanie. Podlewa się je (to Phalaenopsis?) po wyschnięciu korzeni. Tempo wysychania podłoża i korzeni zależy od temperatury pomieszczenia i wilgotności. Czasem są to 3 dni, czasem 10. Proszę raczej obserwować kolor korzeni i jeżeli zmieni się on z zielonego na srebrzysto-szary dopiero wtedy podlewać. Gdy dzień się wydłuży na pewno będzie lepiej. Proszę też poczytać: http://www.storczyki.org.pl/uprawa/FAQ/article_2.php

Inne porady tego eksperta