Niskie iglaki polecane na piaszczystą ziemię [Porada eksperta]

2013-02-11 17:37

Witam, bardzo proszę o podpowiedź: jakie iglaki niskie, może okrywowe, urosną na podłożu piaszczystym? Jaki mają system korzeniowy? Dobrze byłoby, gdyby nie były z tych bardzo się rozrastających, raczej nieduże. Dziękuję, pozdrawiam

Iglaki na balkonie
Autor: GettyImages Miniaturowe iglaki na balkon
Maria Dudek
Radzi: Maria Dudek

Mgr inż. architektury krajobrazu. Projektowanie ogrodów jest dla niej "złotym środkiem", połączeniem zainteresowań: z jednej strony artystycznych - chęci komponowania i tworzenia przestrzeni, zabawą barwami i fakturami; z drugiej strony przyrodniczych fascynacji.

Witam Na piaszczystych glebach z iglaków najlepiej rosną sosny. W ofertach szkółek obecnie znajduje się wiele odmian krzewiastych sosen, także form karłowych, na przykłąd sosna górska 'Mops', Gnom', odmiany o złotych igłach: 'Ophir' , 'Winter Gold', czy nisko ścieląca się odmiana botaniczna pumilio. Z innych iglaków na piaskach powinny poradzić sobie również mało wymagające co do wody jałowce. Z grupy jałowców płożących szkółki oferują wiele odmian jałowca sabińskiego, płożącego - tu trzeba pytać o odmiany wolno rosnące na przykład jałowiec sabiński 'Tamariscifolia', jałowiec płożący 'Prince of Wales'. Wspomniane przeze mnie gatunki okrywowe mają płytki system korzeniowy, rozrastający się bardziej horyzontalnie.

Inne porady tego eksperta