Monstera - żółte liście! Co zrobić? Czy obcinać żółte liście monstery? Dlaczego liście monstery żółkną? Jak uratować żółknącą monsterę?

2024-02-08 11:02

Twoja monstera ma żółte liście, a Ty obawiasz się, że dopadła ją jakaś choroba? Żółknienie liści wcale nie musi jej oznaczać! Choć monstery to z reguły odporne rośliny, nie zawsze wszystko im odpowiada. Jak poradzić sobie z żółtymi liśćmi monstery i pomóc jej wrócić do formy? Znamy odpowiedź!

Spis treści

  1. Monstera - żółte liście. Czy to choroba?
  2. Czy obcinać żółte liście monstery?
  3. Poważniejsza przyczyna pojawienia się żółtych liści monstery: szkodniki
  4. Monstera: choroby. Na co może cierpieć ta roślina? 
  5. Domowe sposoby na pielęgnację monstery

Monstera to jedna z najpopularniejszych roślin domowych. Ze względu na to, że nie jest bardzo wymagająca, sprawdzi się nawet u początkujących miłośników zieleni. Roślina ta nie jest bardzo droga, a jej "dziurawe" liście robią bardzo dobre wrażenie. Jeśli na dobre się zadomowi, potrafi urosnąć nawet do kilku metrów!

Monstera - żółte liście. Czy to choroba?

Choć uznawana jest za jedną z bardziej odpornych roślin, i ją czasem mogą dopaść różne dolegliwości. Tą najpopularniejszą jest żółknięcie liści. Co sprawia, że liście monstery robią się żółte i jak jej pomóc?

Jeśli Twoja monstera także zaczęła mieć żółte liście, jest to dla Ciebie oznaka, że potrzebuje Twojego wsparcia. Do najczęstszych przyczyn takich objawów należy fakt, że przesadziłeś z jej podlewaniem. Monstery nie lubią zbyt wilgotnego podłoża, a nadmiar wody przejawiają właśnie w żółtych liściach. Ograniczenie podlewania to pierwsza rzecz, jaką powinno się w tym przypadku zrobić.

Czytaj także: Skrzydłokwiat - stanowisko. Gdzie powinien stać skrzydłokwiat i jak o niego dbać?

Innym powodem żółknięcia liści jest stres. Nie, nie pomyliliśmy się! Monstera odczuwa stres na przykład w przypadku jej przesadzania. Wówczas należy dać jej chwilę, by przywyknęła do nowego miejsca. Już po kilku tygodniach powinna odzyskać blask.

Liście monstery mogą żółknąć również od:

  • zbyt małej ilości wody (jeśli ma bardzo sucho, natychmiast powinieneś ją podlać),
  • jałowej ziemi (co jakiś czas powinieneś nawozić podłoże; szczególnie wiosną i latem),
  • zbyt małej ilości światła (szczególnie zimą zadbaj o to, by roślina nie stała długo w ciemnym miejscu).

Zimą monstery mogą cierpieć także z powodu zbyt suchego powietrza w ogrzewanych pomieszczeniach. Warto co jakiś czas spryskać ich liście letnią, odwapnioną wodą.

Czy obcinać żółte liście monstery?

Posiadacze monstery muszą wiedzieć, że czasami stare liście robią się żółte, a następnie same odpadają, by zrobić miejsce nowym. Taka sytuacja jest zupełnie normalna i nie powinna niepokoić.

Warto pamiętać, że żółte liście nie odzyskają już dawnego blasku i nie zrobią się znów zielone. Wtedy trzeba je obciąć, by dać jej siłę na wypuszczenie nowych listków.

Poważniejsza przyczyna pojawienia się żółtych liści monstery: szkodniki

Pojawienie się żółtych liści może być niestety także objawem pojawienia się na nich szkodników. Najczęstsze z nich to: wełnowce, wciornastki lub przędziorki.

Posiadacze monster w pierwszej kolejności powinni dokładnie obejrzeć roślinę, także od spodu. Jeśli na liściach występują larwy lub insekty, monsterę trzeba umyć pod bieżąca wodą i zastosować środki owadobójcze przeznaczone do roślin doniczkowych.

Czytaj także:  Jak dbać o benjaminka w domu? Jak często podlewać?

Monstera: choroby. Na co może cierpieć ta roślina? 

Jakie są inne choroby monstery? Właściciele roślin muszą bacznie je obserwować, by szybko zareagować w przypadku, gdy  dopadnie je choroba. 

Do najpopularniejszej dolegliwości, na którą mogą cierpieć monstery należy także m.in. zgnilizna korzeni. Ta choroba monstera może niestety nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje! Jeśli w systemie korzeniowym pojawią grzyby, roślina może nawet obumrzeć! Szybka reakcja pozwoli ją jednak uratować.

Gdy łodygi zaczną się robić miękkie i brązowe, trzeba natychmiast sprawdzić, jak wygląda system korzeniowy monstery. Po wyjęciu jej z doniczki trzeba ocenić stan korzeni. Jeśli większość z nich jest sztywna i biała, można będzie ją wyleczyć. W tym celu należy usunąć zgniłe korzenie i przesadzić roślinę do nowej doniczki. Gdy jednak system korzeniowy jest w całości brązowy i ma papkowatą strukturę, choroba monstery jest już tak rozwinięta, że raczej nie da się już jej uratować.  

Brązowe brzegi liści nie są natomiast chorobą monstery! Oznaczają zbyt suche powietrze, w którym przebywa roślina. Kuracją dla niej będzie jej zraszanie. Brązowienie liści to również oznaka, że czas na większą doniczkę! 

Domowe sposoby na pielęgnację monstery

Aby nie doprowadzić monstery do chorób i innych dolegliwości, warto odpowiednio o nią zadbać. Każdy z nas może przygotować w domu nawóz, dzięki któremu wypuści nowe liście! 

Wystarczy pokroić skórki od banana, zalać je w słoiku ciepłą, przegotowaną wodą, zakręcić i odstawić w ciemne miejsce na dwa dni. Po tym czasie można już rozcieńczyć przygotowany nawóz wodą i użyć go go podlania lub spryskania monstery. 

Ukojeniem dla przelanej monstery, na której liściach pojawił się grzyb będzie natomiast czosnek. Włóż kilka ząbków do doniczki i zobacz, jak Twoja monstera odżywa! 

Najlepsze rośliny doniczkowe do sypialni. 3 gatunki oczyszczające powietrze w sypialni
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.