Kalanchoe usycha [Porada eksperta]

2020-11-12 16:43
Kalanchoe
Autor: GettyImages Zasychające kwiaty kalanchoe

Dziś zauważyłem na kalanchoe niepokojące objawy usychania liści i kwiatów. Roślina stoi na parapecie, nad kaloryferem. Czy przyczyną może być po prostu zbyt mała ilość wody? Nie mam żadnego doświadczenia z roślinami, czytałem o ograniczaniu podlewania sukulentów, ale chyba robiłem to mimo wszystko zbyt rzadko. Czy warto poza podlewaniem zrobić coś jeszcze aby uratować roślinę?

Michał Mazik
Radzi: Michał Mazik

Specjalista w zakresie uprawy roślin zielarskich oraz warzyw. W trakcie kariery zawodowej zajmował się: zakładaniem ogrodów (Polska), produkcją roślin ozdobnych i poradnictwem w centrach ogrodniczych (USA), pracą w sadach sadach (Anglia, Włochy). Autor kilku książek ogrodniczych. Ogrodnik z wykształcenia, zawodu i zamiłowania.

Kalanchoe wymaga nieco innej pielęgnacji jak na sukulenta. Trzeba częściej ją podlewać (normalnie jak inne rośliny). Ziemia nie powinna być długo przeschnięta. Brązowienie brzegów to prawdopodobnie wina suchego powietrza. Ja bym przyciął pęd kwiatostanowy (przynajmniej ten przekwitnięty), aby nie osłabiać rośliny. Być może pomogłoby przesadzenie rośliny w nową ziemię (jeśli jest bryła, to jej nie zruszać) w minimalnie większy pojemnik lub ten sam (jeśli nie jest dobrze ukorzeniona). Warunek konieczny: otwory w donicy i drenaż. Nawożenie wykonuje się jak u innych sukulentów - raczej niewielkie dawki.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE