Jesienna pielęgnacja tui 'Brabant'- cięcie i nawożenie [Porada eksperta]

2020-10-20 10:06
Thuja occidentalis 'Brabant'
Autor: Archiwum serwisu Thuja occidentalis 'Brabant'

Witam, moje tuje 'Brabant' mają czwarty rok. Przycinałem na wiosnę gorę (około 15 cm). Kiedy należy przyciąć tuje jesienią? Czy można uformować lekko boki (pierwszy raz) i czy stosować nawóz jesienny (jaki)?

Michał Mazik
Radzi: Michał Mazik

Specjalista w zakresie uprawy roślin zielarskich oraz warzyw. W trakcie kariery zawodowej zajmował się: zakładaniem ogrodów (Polska), produkcją roślin ozdobnych i poradnictwem w centrach ogrodniczych (USA), pracą w sadach sadach (Anglia, Włochy). Autor kilku książek ogrodniczych. Ogrodnik z wykształcenia, zawodu i zamiłowania.

Pierwsze cięcie tui (żywotników) w roku przeprowadza się na przełomie marca i kwietnia, kolejne - najczęściej w czerwcu, ostatnie można w pierwszej dekadzie sierpnia (jeśli jest konieczne). Tu nie ma co szczególnie mocno przycinać, wystarczy korekta - aby pokrój był bardziej zwarty. To tego czasem przerzedza się środki (usuwając suche pędy z łuskami).

Nawozy jesienne proponuję stosować, ale....latem. Najlepiej do 15. września. Ważniejsze jest regularne podlewanie tui jesienią i sporadyczne zimą (w bezmroźne dni). To w większym stopniu zapobiega brązowieniu igieł niż nawozy czy środki ochrony roślin. Ogólnie wybierając nawóz jesienny nie tyle zwraca się uwagę na markę produktu, co na skład. Taki nawóz powinien mieć dużo potasu, fosforu, a nie zawierać (lub mieć śladowe ilości) azotu.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE