Jak usunąć chwastnicę z trawnika? Radzi ekspert

Mój trawnik opanowały rozety chwastnicy. Nie umiem sobie dać z nią rady. W okolicach lipca chwastnica przeważa na moim trawniku. Czy ostra wertykulacja wiosną uchroni trawnik przed chwastnicą? Czy może zastosować preparaty chemiczne (ale nie te niszczące wszystko)? - pyta nasz czytelnik.

Chwastnica na trawniku

i

Autor: GettyImages / Yesim Sahin Chwastnica na trawniku

Spis treści

  1. Chwasty w ogrodzie
  2. Jak usunąć chwastnicę z trawnika?
  3. Ręczne usuwanie chwastów

Chwasty w ogrodzie

Dlaczego ogród tak łatwo opanowują chwasty, podczas gdy uprawiane przez nas rośliny często marnie rosną i chorują? Ponieważ chwasty to rośliny z okolicy dobrze przystosowane do siedliska, w którym żyją. Chwasty w ogrodzie są ekspansywne – tworzą mocne korzenie, silne rozłogi albo rozsiewają się tysiącami nasion. Delikatne ogrodowe odmiany zwykle nie mają szans z chwastami w ogrodzie. Chwasty to dzikie rośliny doskonale przystosowane do lokalnego środowiska. Dlatego chwasty dobrze rosną, choć nikt ich nie sieje ani nie pielęgnuje.

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Jak usunąć chwastnicę z trawnika?

Chwastnica to gatunek jednoliścienny, zatem niszczenie jej herbicydami nie przyniesie oczekiwanego rezultatu, bo dotknie też traw tworzących trawnik. Najskuteczniejsze jest ręczne usuwanie tego chwastu. Trzeba to robić dokładnie, najlepiej specjalną łopatką o wąskim ostrzu. Ale to nie wystarczy. Prawdopodobnie Pański trawnik został założony na glebie zwartej, gliniastej - bo taką właśnie lubi chwastnica. I jest intensywnie zasilany nawozami o dużej zawartości azotu.

W zwalczaniu chwastnicy może pomóc zmiana struktury podłoża. Wiosną, gdy gleba obeschnie, warto przeprowadzić wertykulację, czyli naciąć podłoże (prowadząc wertykulator na krzyż, raz wzdłuż i raz wszerz trawnika), starannie wygrabić, a następnie powstałe szczeliny zasypać piaskiem. Chwastnica lubi podłoże wilgotne i żyzne, warto więc ograniczyć podlewanie i zaprzestać nawożenia trawnika. Niskie koszenie także może być pomocne, ale wtedy nie można ograniczać podlewania.

Przeczytaj też: Naturalne sposoby na chwasty. Wszystko masz w domowej spiżarce!

Ręczne usuwanie chwastów

Niewielkie chwasty w ogrodzie łatwo można wyrywać ręcznie (starając się usuwać je z korzeniami) lub motyką. Powinna być ostra, by podcinała je tuż pod powierzchnią gleby. Lepiej nie motyczkować głębiej niż na 1-3 cm, żeby nie wyciągać na powierzchnię nowych nasion chwastów.

Duże chwasty z gęstą rozetą liści (babki, mniszek) czy z korzeniem palowym (oset) najlepiej wyrywać w całości, pomagając sobie nożem albo specjalnym narzędziem do odchwaszczania. Z kolei gatunki chwastów tworzące rozłogi (perz, pokrzywa) najlepiej usuwać widłami amerykańskimi, które umożliwiają dokładne wykopanie podziemnych części roślin.

Przeczytaj też: Czy chwasty z ogrodu mogą być pożyteczne? Zamiast z nimi walczyć, lepiej je wykorzystaj

Murator Google News
#MuratorOgroduje: Trawnik po zimie Co robić z trawnikiem w marcu?

Inne porady tego eksperta

Murowane starcie
Taras naziemny - masywny czy lekki. MUROWANE STARCIE