Jak przechować przez zimę hortensję uprawianą w doniczce na balkonie? [Porada eksperta]

2023-10-04 10:34

Czy hortensja rosnąca w doniczce na balkonie może być przechowana przez zimę w domu?

Hortensja doniczkowa
Autor: Archiwum serwisu Hortensję doniczkowa można przechować przez zimę w chłodnym pomieszczeniu
Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Hortensje to rośliny spędzające zimę na zewnątrz. Jednak egzemplarze rosnące w pojemnikach (doniczkowe) można przezimować w pomieszczeniu, pod warunkiem, że będzie ono chłodne (temp około 5 st.C). Podlewać hortensje należy nieczęsto, dopiero gdy wierzchnia warstwa ziemi w doniczce przeschnie na głębokość około 3 cm (nie można jednak dopuścić do całkowitego wyschnięcia bryły korzeniowej). Wiosną w marcu należy zwiększyć podlewanie i przenieść rośliny do cieplejszego pomieszczenia, a gdy temperatura wzrośnie kilka stopni powyżej zera – wynieść na zewnątrz. Chronić przed przymrozkami.

Można też donicę wraz z hortensją otulić matą słomianą, tkaniną jutową lub włókniną i postawić w zacisznym miejscu na desce lub paskach styropianu, aby odizolować od zimnego podłoża. Koniecznie trzeba sprawdzać stopień wilgotności podłoża, bo gdy świeci zimowe i wczesnowiosenne słońce, roślinom w pojemnikach grozi susza.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.