Jabłoń i śliwa słabo owocują [Porada eksperta]

2020-09-08 8:52
Jabłoń
Autor: GettyImages Owocująca jabłoń

Kupiłam działkę, na której rosną jabłoń i śliwy węgierki. Na śliwie było kilka owoców, które opadły i miały robaki, a na jabłoni także wisiało tylko kilka sztuk (małe i kwaśne). Dlaczego tylko kilka sztuk jabłek było na drzewie (drzewko niskie) i co zrobić ze śliwą, aby miała w przyszłym roku dobre owoce?

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Od lat pisze i redaguje teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynuje ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Prawdopodobnie drzewa owocowe pozbawione opieki zdziczały. Wczesną wiosną warto przeprowadzić cięcie pielęgnacyjne i odmładzające. Po silnym cięciu drzewa zapewne nie będą owocowały. Zrobią to za rok, bo muszą odzyskać kondycję. Przed zimą trzeba oczyścić gałęzie jabłoni i śliw z zaschniętych, zgniłych, pleśniejących owoców oraz wygrabić i spalić opadłe liście i owoce, bo tam zimują choroby i szkodniki. Ostatnia sprawa: być może trzeba będzie zastosować opryski tych drzew. Najlepiej sprawdzić w aktualnym kalendarzu oprysków 9można znaleźć w Internecie) terminy wykonywania oprysków – trzeba się do nich stosować, aby działanie było skuteczne i bezpieczne dla ludzi, zwierząt i owadów (to silne trucizny). Innym, ale żmudniejszym sposobem jest przygotowywanie wywarów z roślin.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE