Hortensja posadzona w kwaśnym torfie [Porada eksperta]

2013-01-10 13:10

Posadziłam dwie hortensje 'Red Baron' i 'Blaumeise' w samym kwaśnym torfie, bez mieszania go z ziemią. Czy mogą tak rosnąć? Torf o pH do 4,5. Obspałam korą na dodatek. Czy może muszę je wykopać i pomieszać im ten torf z ziemią?

Agnieszka Mike - Jeziorska
Radzi: Agnieszka Mike-Jeziorska

Jest absolwentką SGGW, wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jej pasją są rośliny i obserwacja przyrody. Już na studiach zajmowała się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz florystyką. Popularyzacja ogrodnictwa i przekazywanie wiedzy ogrodniczej innym sprawia jej wielką satysfakcję. Tworzy też fotograficzne portrety roślin.

Hortensja wymaga podłoża o pH 4,5-6,0. W tych zakresach rośnie prawidłowo i nie powinno z nią dziać się nic złego. Jednak, jeśli mamy do czynienia z odmianami, które mają z założenia mieć określony kolor kwiatów, sytuacja nieco nam się komplikuje. Zawarte w barwnych płatkach kwiatów płonych antocyjany uaktywniają się w zależności od pH podłoża. Przy pH 4,5-5,5 roślina będzie kwitła na niebiesko lub fioletowo (czyli w samym kwaśnym torfie można pozostawić odmianę 'Blaumeise', a będzie kwitła - zgodnie z nazwą - na niebiesko). Dla odmiany 'Red Baron' o kwiatach czerwonych najlepsze będzie pH podłoża powyżej 5,5 (najlepiej około 6,0). Jeśli obie rośliny pozostaną w kwaśnym torfie - z czasem obie będą kwitły na niebiesko. Potem (w trakcie kilku lat), jeśli nie będą nawożone nawozem zakwaszającym, kwasowość podłoża będzie spadać, a pH stopniowo będzie się podnosić i kwiaty obu odmian będą w kolejnych sezonach przybierać barwę bardziej fioletową. Jeśli chce Pani zachować 'odmianową' barwę kwiatów, proponuję pozostawić 'Blaumeise' w spokoju, a 'Red Barona' nawieźć nawozem wapniowym lub wapniowo-magnezowym. Może być to np. dolomit. Po tym zabiegu należy dość silnie go podlać, aby odkwaszające jony wapniowe dostały się jak najbliżej korzeni - odkwaszając podłoże wokół rośliny. Dodatkowo można zaopatrzyć się w pHmetr, badający kwasowość podłoża i w miarę regularnie (kilka razy w trakcie sezonu) sprawdzić, kwasowość gleby pod każdą z roślin. Utrzymując pH na optymalnym poziomie dla każdej z odmian, będziemy pewni, że kwiaty będą takiego koloru, jaki nas interesuje. Życzę powodzenia!

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.