Hortensja ogrodowa a bukietowa - jak odróżnić? Która jest łatwiejsza w uprawie?

2024-06-18 10:58

Hortensja ogrodowa a bukietowa - czym się różnią te dwa najpopularniejsze gatunki hortensji. A różnią się od siebie nie tylko wyglądem, ale i wymaganiami, jeśli chodzi o uprawę. Czym różni się hortensja ogrodowa od bukietowej? Która hortensja jest łatwiejsza w uprawie? Która z nich ładniejsza?

hortensja bukietowa czy ogrodowa
Autor: gettyimages Hortensja ogrodowa (po lewej) i bukietowa (po prawej) - czym się różnią?

Spis treści

  1. Jak wygląda hortensja bukietowa?
  2. Jak wygląda hortensja ogrodowa?
  3. Czym się różni hortensja ogrodowa od bukietowej?
  4. Jak rozpoznać, jaką mam hortensję?

Jak wygląda hortensja bukietowa?

Hortensja bukietowa to krzew chętnie wybierany do sadzenia w polskich ogrodach. A to dlatego, że jest to gatunek łatwy w uprawie i mrozoodporny, krzew bez problemu rośnie w naszej strefie klimatycznej, nawet w zimniejszych regionach kraju. Dlatego też często panuje opinia, że jest to kwiat łatwy w uprawie.

Hortensja bukietowa wyróżnia się też pięknym kwiatostanem. Kwiaty występują w kolorze białym, kremowym, przechodzącym w lekki róż, zdarzają się także odmiany czerwone. Kwiatostany mają kształt stożka, ze szpicem u góry i są dość duże, w momencie pełnego rozwinięcia osiągają długość od 15 do 20 cm. Forma kwiatów jest bardzo charakterystyczną cechą, która od razu pozwala nam rozpoznać gatunek hortensji. Roślina kwitnie długo, bo od połowy lata nawet do września.

Sam krzew osiąga duże wymiary, jego wysokość może nawet przekraczać 2 metry. Zwykle taki rozmiar roślina osiąga po kilku latach. Choć bywają odmiany karłowate, które rosną najwyżej do 1,5 metra.

Jak wygląda hortensja ogrodowa?

Hortensja ogrodowa jest bardzo popularnym gatunkiem i zajmuje pierwsze miejsce, jeśli chodzi o uprawę w naszych ogrodach. Kwiatostany przybierają formę kulistą, a liczne kwiaty zebrane są gęsto w baldachogrona. To zwykle okazałe, duże kule, które kwitną bardzo długo, bo od początku lata do późnej jesieni, nawet do pierwszych przymrozków. Hortensja ogrodowa ma kolory kwiatów od białego, poprzez różowy, czerwony do błękitnego. Jeśli chodzi o krzew, rośnie do wysokości maksymalnie 1,5 metra.

Czym się różni hortensja ogrodowa od bukietowej?

  • Kształt i kolor kwiatów

Podstawowa różnica między dwoma gatunkami hortensji, to forma ich kwiatów. Hortensja bukietowa ma stożkowate kwiatostany, a ogrodowa – kule. Jeśli chodzi o barwy kwiatów, to bukietowa ma najczęściej białe lub kremowe, a ogrodowa zwykle w odcieniach różowego, a nawet niebieskiego.

Co warte podkreślenia, w hortensji ogrodowej możemy wpływać na kolor kwiatów. Zrobimy to, zmieniając poziom zakwaszenia gleby. Hortensje należą do roślin, które powinny rosnąć w glebie o odczynie kwaśnym, najlepiej by wynosił on od 4,5 do 6 pH. Im bardziej będzie kwaśna ziemia, tym kwiaty będą przybierać barwę wpadającą w błękit. Natomiast przy wyższym pH, czyli niskim odczynie kwaśnym, kwiaty przybierać będą barwy czerwone lub różowe. Jeśli więc chodzi o różnorodność barw kwiatów, to hortensja ogrodowa na pewno ma szerszą paletę od bukietowej.

  • Wysokość krzewów

Hortensja bukietowa może osiągnąć imponujące wymiary, przekraczające 2 metry. Choć najczęściej wysokość krzewów po pięciu latach osiąga 1,8 metra. Jest to cecha, która odróżnia ją od hortensji ogrodowej, której krzew rośnie zazwyczaj maksymalnie do wysokości 1,5 metra. Dlatego planując uprawę hortensji bukietowej, dobrze jest przeznaczyć miejsce, w którym krzew będzie mógł się rozwijać, bo wraz z wysokością, rozrasta się także w szerokości.

  • Odporność na mrozy

Hortensja bukietowa jest gatunkiem, który bez problemu może rosnąć w naszej strefie klimatycznej, także w rejonach północno-wschodnich. Roślinie bowiem nie zaszkodzą wysokie mrozy, jest na nie odporna. Dlatego też krzew nie wymaga specjalnego okrycia na zimę i ochrony przed mrozami. Nieco inne wymagania ma hortensja bukietowa, to roślina, która wprawdzie wytrzyma temperaturę poniżej zera, ale już zaszkodzi jej wysoki mróz. Dlatego jeśli chodzi o Polskę, to powinna być uprawiana w środkowej i zachodniej części kraju. Tę roślinę dobrze jest zabezpieczyć przed zimą, osłaniając ją, np. liśćmi czy korą. W ten sposób nie dopuścimy do przemarzania pędów i pomożemy roślinie w wypuszczeniu zdrowych pąków kwiatów.

  • Przycinanie

Hortensje różnią się w sposobie ciecia. Jeśli chodzi o hortensję ogrodową, to kwitnie ona na pędach zeszłorocznych, dlatego nie powinno się podcinać tego krzewu, jedynie można usunąć martwe pędy. Jeśli jesienią, po przekwitnięciu kwiatów obetniemy gałązki, to w następnym sezonie hortensja po prostu nie zakwitnie. Odwrotnie jest w przypadku hortensji bukietowej. Kwitnie ona na pędach, które wyrosły w danym roku, czyli nie zeszłorocznych. Z tego względu hortensja bukietowa powinna być cięta, by pobudzić roślinę do wypuszczenia nowych gałązek. Ten zabieg należy wykonać na początku wiosny, na przełomie marca i kwietnia.

Jak rozpoznać, jaką mam hortensję?

Najłatwiej rozpoznać rodzaj hortensji po kształcie kwiatostanu. Jeśli hortensja ma kwiaty w formie dużych kul, to jest to z pewnością gatunek ogrodowy. Jeśli zaś kwiaty mają podłużną, stożkowatą formę, to mamy w ogrodzie hortensję bukietową. Informacją może być też to, z jakich pędów roślina wypuszcza pąki kwiatów. Jeśli są to zeszłoroczne pędy, to mamy do czynienia z ogrodową, a jeśli krzew puszcza pąki na młodych pędach, to jest to hortensja bukietowa. Hortensje mają wiele odmian, nawet w ramach jednego gatunku kwiaty mogą przybierać różne kolory, a krzewy rozmiary. Dlatego najlepszym znakiem, który pozwoli nam określić gatunek hortensji jest kształt kwiatów.