Jak stworzyć szpaler z grabu [Porada eksperta]

2018-04-16 14:02
Grab pospolity
Autor: GettyImages Z grabu pospolitego można tworzyć efektowne formowane szpalery

Wymarzyłem sobie strzyżony szpaler grabowy oddzielający część ozdobną ogrodu od części użytkowej - warzywno-owocowej. Kiedy i jak posadzić krzewy, żeby dobrze rosły? Gdzie można kupić sadzonki grabów?

Redakcja
Radzi: Redakcja serwisu

Redakcja serwisu odpowiada na pytania dotyczące ogrodu i roślin.

Zazwyczaj na żywopłoty kupuje się sadzonki grabu z odkrytymi korzeniami, gdyż są sporo tańsze niż rośliny w doniczkach.

Szpaler z grabu - jak sadzić sadzonki

Takie sadzonki najlepiej sadzić wczesną wiosną, ale można też jesienią, po opadnięciu liści. Trzeba wybierać sadzonki, które mają dużo drobnych korzeni. Między kupnem a sadzeniem - jeśli nie odbywa się to tego samego dnia - należy wszystkie rośliny umieścić w dole i przysypać korzenie wilgotną glebą (zabezpieczy ona korzenie przed przeschnięciem). Przed sadzeniem roślin trzeba przyciąć ich korzenie, pozostawiając kawałki około 20 cm długości. Następnie warto na kilka godzin zanurzyć korzenie w wodzie.

Rośliny najlepiej sadzić w przygotowanym wcześniej rowie. Jeśli ziemia w ogrodzie nie jest zbyt żyzna, należy do niej dodać kompostu (1 część kompostu na 2 części ziemi). Odstępy między roślinami w szpalerze powinny wynosić około 25 cm. Po posadzeniu roślin należy dokładnie ugnieść ziemię i obficie ją podlać.

Szpaler z grabu - co robić po posadzeniu

Żeby uniknąć walki z chwastami, warto teren pod szpalerem z grabu wyściółkować korą lub trocinami. Następnie sadzonki trzeba przyciąć na wysokość około 20 cm - nawet jeśli są duże. Spowoduje to ich rozkrzewienie już u nasady, dzięki czemu szpaler będzie gęsty od samej ziemi. Jeśli żywopłot jest zakładany wiosną, rośliny należy skrócić tuż po posadzeniu, jeśli jednak jest on zakładany jesienią, rośliny na zimę należy pozostawić nieprzycięte, odkładając tę czynność do wiosny (takie rośliny lepiej zimują). W następnych latach żywopłot należy przycinać co najmniej dwa razy w roku - w połowie czerwca i pod koniec lipca. Za każdym razem trzeba skrócić wszystkie pędy, pozostawiając 20-25 cm przyrostu. Gdy szpaler osiągnie przewidziane wymiary, przycina się go w miarę potrzeb, nawet co miesiąc, jednak najpóźniej w drugiej połowie lata. O sadzonki grabów najlepiej dowiadywać się bezpośrednio w szkółkach leśnych lub szkółkach roślin ozdobnych. (as)

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.