Ficus microcarpa 'Ginseng' [Porada eksperta]

2013-01-10 13:12

Witam, mam pytanie: co zrobić z kupionymi w Ikea egzemplarzami Ficus microcarpa 'Ginseng'? Czy trzeba je od razu przesadzić do doniczek z ziemią, czy mają pozostać w tych co są? Mam je tydzień, zaczęły zrzucać liście, ale mam nadzieję, że jest to spowodowane nowym miejscem. Proszę podać, jak je podlewać, czy nawilżacz pokojowy może im pomóc? Pozdrawiam, Arek

Agnieszka Mike - Jeziorska
Radzi: Agnieszka Mike-Jeziorska

Jest absolwentką SGGW, wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jej pasją są rośliny i obserwacja przyrody. Już na studiach zajmowała się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz florystyką. Popularyzacja ogrodnictwa i przekazywanie wiedzy ogrodniczej innym sprawia jej wielką satysfakcję. Tworzy też fotograficzne portrety roślin.

Wszystko zależy od tego, w czym jest aktualnie posadzona roślina Ficus microcarpa ginseng. Chodzi tu zarówno o doniczkę, jak i podłoże. Jeśli jest posadzona w czystym torfie lub podłożu złożonym głównie z włókna kokosowego, należałoby roślinę przesadzić (zobacz tekst Zatopiony Ficus microcarpa). Jeśli zaś posadzony jest w mieszance żyznej, przepuszczalnej gleby - można go w niej pozostawić. Ważna jest też doniczka. Ficus microcarpa 'Ginseng' może być sadzony w zwykłej, głębokiej donicy - tu znacznie łatwiej o pielęgnację, może być też prowadzony jako bonsai i wówczas zazwyczaj sadzony jest w bardzo płytkiej misie, niewiele wyższej niż zwykła podstawka. Wtedy trudniej go podlewać, dlatego należy zadbać, by jego podłoże nigdy całkowicie nie przeschło (musi być stale bardzo delikatnie wilgotne). Taki stan rzeczy najłatwiej utrzymać, używając do podlewania spryskiwacza, którym opryskujemy powierzchnię podłoża. Niezależnie od rodzaju podłoża i doniczki, w której rośnie roślina, należy pamiętać, że fikusy nie znoszą zalewania i nie wolno dopuścić, aby podłoże było stale mokre. Jeśli podłoże jest odpowiednie, wystarczy fikusa podlewać dopiero wówczas, kiedy zauważymy, że gleba zaczyna silnie przesychać. Nawilżacz powietrza jest doskonałym sposobem na podwyższenie poziomu wody w powietrzu, za co roślina będzie bardzo wdzięczna, szczególnie teraz, kiedy trwa okres grzewczy i powietrze w naszych mieszkaniach jest szczególnie suche. Co do opadania liści, w ten sposób roślina reaguje na zmianę warunków i otoczenia. Jeśli wszystkie, istotne dla niej warunki zostaną pełnione, po jakimś czasie powinna przystosować se do nowego miejsca i zacznie wypuszczać młode przyrosty. Życzę powodzenia!

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.