Liście drzewka laurowego brązowieją i opadają [Porada eksperta]

2021-02-05 8:11
Drzewko laurowe
Autor: www.thinkstockphotos.com W naszych warunkach klimatycznych drzewko laurowe uprawiane jest wyłącznie jako roslina doniczkowa

Moje dość duże drzewo laurowe zaczęło dość szybko marnieć. Liście zaczęły brązowieć, wysychać i opadać. Nowe liście też od razu brązowieją i usychają. Drzewo jest w tej chwili właściwie "łyse". Laur stoi w domu przy oknie od strony zachodniej.

Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Wawrzyn szlachetny (laur) jest rośliną zimozieloną, która jest wrażliwa na mróz i z tego względu powinna być chroniona przed niską temperaturą. Donica z rośliną na zimę powinna być ustawiona w pomieszczeniu, w którym jest temperatura 5-10 stopni Celsjusza. Nie powinno być to jednak ogrzewane pomieszczenie (dom, mieszkanie), gdzie temperatura jest wyższa (ponad 20 st. C). W takich warunkach roślina nie ma szans przejść tzw. spoczynku zimowego. Ponadto, laur powinien być podlewany także zimą, ale niezbyt intensywnie. Liście mogą brązowieć i opadać od zbyt suchego powietrza, ale także w wyniku żerowania szkodników (np. czerwców - miseczników lub tarczników), które często atakują ten krzew. Wawrzyn może być także zaatakowany przez choroby grzybowe.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.