Liście drzewka laurowego brązowieją i opadają [Porada eksperta]

2021-02-05 8:11

Moje dość duże drzewo laurowe zaczęło dość szybko marnieć. Liście zaczęły brązowieć, wysychać i opadać. Nowe liście też od razu brązowieją i usychają. Drzewo jest w tej chwili właściwie "łyse". Laur stoi w domu przy oknie od strony zachodniej.

Drzewko laurowe
Autor: www.thinkstockphotos.com W naszych warunkach klimatycznych drzewko laurowe uprawiane jest wyłącznie jako roslina doniczkowa
Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Wawrzyn szlachetny (laur) jest rośliną zimozieloną, która jest wrażliwa na mróz i z tego względu powinna być chroniona przed niską temperaturą. Donica z rośliną na zimę powinna być ustawiona w pomieszczeniu, w którym jest temperatura 5-10 stopni Celsjusza. Nie powinno być to jednak ogrzewane pomieszczenie (dom, mieszkanie), gdzie temperatura jest wyższa (ponad 20 st. C). W takich warunkach roślina nie ma szans przejść tzw. spoczynku zimowego. Ponadto, laur powinien być podlewany także zimą, ale niezbyt intensywnie. Liście mogą brązowieć i opadać od zbyt suchego powietrza, ale także w wyniku żerowania szkodników (np. czerwców - miseczników lub tarczników), które często atakują ten krzew. Wawrzyn może być także zaatakowany przez choroby grzybowe.

Inne porady tego eksperta