Czy można wystawić na zimę na dwór hiacynta w doniczce? [Porada eksperta]

2014-04-17 14:19

Mam pytanie: czy mogę uprawiać hiacynta w doniczce i po prostu zimą wystawić go w doniczce na dwór? Czy on nie zmarznie? Chciałabym uniknąć sadzenia go w ogródku, wyjmowania z doniczki i zimowego pędzenia. Chciałabym go trzymać w ziemi w doniczce przez kilka sezonów, ewentualnie przesadzić go we wrześniu do większej doniczki, bo właśnie dostałam kwitnącą roślinę w bardzo malutkiej i mało efektywnej doniczce. Serdecznie proszę o szybką odpowiedź.

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Po kwitnieniu pęd kwiatowy hiacynta trzeba wyciąć. Doniczkę z cebulą i liśćmi należy ustawić w miejscu jasnym, np. na parapecie i nadal podlewać dopóki są zielone – podłoże powinno być lekko wilgotne, a woda nie może stać na podstawce czy w osłonce. Gdy liście zwiędną i zżółkną trzeba zaprzestać podlewania – po jakimś czasie uschną, a wtedy cebula musi przeschnąć. W czerwcu należy ją wyjąć z doniczki i umieścić w suchym przewiewnym miejscu, np. w pudełku. We wrześniu należy ją posadzić w ogrodzie. Jeśli nie zjedzą jej myszy, zakwitnie wiosną. Można też posadzić cebulę do doniczki i wystawić na zewnątrz, ale na zimę trzeba doniczkę owinąć kilkoma warstwami agrowłókniny, juty, czy arkuszem pianki poliuretanowej (folią bąbelkową nie, bo musi oddychać). Inaczej cebula zmarznie, bo okrywa ją bardzo mała bryła ziemi. Aby powstał pąk kwiatowy cebula hiacynta potrzebuje schłodzenia przez jakiś czas (pędzenie polega właśnie na zapewnieniu tej niskiej temperatury). Jeśli cały czas będzie się znajdowała w ciepłym pomieszczeniu, nie zakwitnie ponownie

Inne porady tego eksperta