Dlaczego storczyk wypuścił pęd i nie kwitnie? [Porada eksperta]

2013-01-10 13:15

Mam storczyka, który jest już u mnie rok. Od przyniesienia go z kwiaciarni kwitł około miesiąca i na tym koniec. Jakiś miesiąc temu zobaczyłam, ze wypuszcza pęd. Urósł on na około 10 cm i zatrzymał się. Storczyk stoi u mnie na stoliku obok innego storczyka, który też jest rok i nie kwitnie, w średnio nasłonecznionym miejscu. Tak naprawdę rosną im tylko liście - są zdrowe i zielone.

Grażyna Siemińska
Radzi: Grażyna Siemińska

Od lat jej życiem rządzą storczyki i ich fotografowanie. W niewielkim mieszkaniu zgromadziła już ponad 700 gatunków. Nie ma już miejsca na kolejne, te obecne rozrastają się, a i tak nie potrafi się oprzeć kolejnym okazom. To rośliny wymagające sporo wiedzy o ich naturalnych siedliskach i nieco innego podejścia do uprawy kwiatów.

Witam. Jaki to storczyk? Phalaenopsis? W przypadku marketowych hybryd czasem trzeba poczekać na nowy pęd kwiatowy nawet 2 lata. Jeżeli to Phalaenopsis to powinien mieć jasno i ciepło, teraz o to nie jest trudno. Jeżeli wypuszcza jednocześnie i liście i pęd kwiatowy, to może trzeba go więcej nawozić, bo musi mieć dość energii i na tworzenie liści i pędu. Proszę cierpliwie czekać, na pewno pęd ruszy. Storczyki uczą cierpliwości. Jeżeli rosną "w zielone", a nie kwitną, to widocznie jest im za dobrze. Trzeba je nieco zestresować. Przenieść w trochę chłodniejsze, ale jasne miejsce i rzadziej podlewać.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.