Dlaczego na liściach bananowca pojawiają się czarne plamki? Wyjaśnia ekspert
Skąd na bananowcu pojawiły się czarne plamki? To wygląda, jakby powoli liście zżerały robaki. Pyta czytelnik.
Autor: GettyImages
Bananowiec uprawiany w doniczce w domu
Spis treści
- Jak wygląda bananowiec?
- Dlaczego na liściach bananowca pojawiają się czarne plamki?
- Jak dbać o bananowca?
Jak wygląda bananowiec?
Bananowiec, a właściwie banan zwyczajny, ma bardzo ładny pokrój. Przez cały rok największą ozdobą bananowca jest okazały, rozłożysty pióropusz wielkich liści, formujący się na szczycie krótkiego pędu i tworzący z czasem pseudołodygę, powstającą z dolnych części najstarszych, obumierających liści. Bananowiec uprawiany w domu w dobrych warunkach może nawet owocować.
Poznaj owoce egzotyczne z domowej uprawy w doniczce.
Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.
Dlaczego na liściach bananowca pojawiają się czarne plamki?
Prawidłowo pielęgnowany bananowiec powinien mieć zapewnione następujące warunki: miejsce słoneczne, pomieszczenie ciepłe i wilgotne – w sezonie powyżej 20 st.C, w okresie spoczynku, czyli od października chłodniej, ale nie mniej niż 15 stopni C, w sezonie podłoże wilgotne, zimą podlewa się oszczędniej. Jeśli warunki te są zapewnione, to roślina raczej nie choruje. Natomiast jeśli powietrze jest zbyt suche, może być atakowany przez przędziorki – wtedy należy użyć odpowiedniego preparatu do zwalczania tych szkodników. Jeśli ma za mało słońca, zbyt wilgotno lub chłodno na liściach mogą pojawiać się plamy – wtedy należy warunki poprawić.
Jak dbać o bananowca?
Bananowca należy uprawiać w obszernej donicy o średnicy nawet 40-50 cm (dla starszych egzemplarzy) oraz w żyznej, próchniczej, przepuszczalnej ziemi z dodatkiem gliny lub w podłożu dla roślin egzotycznych.Latem roślina preferuje temperaturę 22-25 st. C, natomiast zimą niższe, dlatego jesienią należy umieścić ją w bardzo jasnym pomieszczeniu o temperaturze 17-19 st. C, gdzie będzie mogła przejść okres spoczynku.W okresie wegetacji bananowiec powinien mieć też zapewnione stale lekko wilgotne podłoże (choć nie lubi zalewania), zimą jednak należy podlewać go bardziej umiarkowanie (nigdy jednak nie może mieć całkiem sucho). Bez względu na porę roku, bananowiec potrzebuje też bardzo dużo światła.
Przeczytaj też: Do roślin ananasowatych należy wiele popularnych kwiatów domowych! Co je wyróżnia?
Inne porady tego eksperta