Dlaczego kalla nie wyrasta? [Porada eksperta]

2018-01-23 11:56

Kupiłam bulwy kalii i nie mam pojęcia dlaczego mi nie wyrasta. Czyżbym posadziła ją odwrotnie, a może ziemia jest nie odpowiednia? Pozdrawiam

Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Od lat pisze i redaguje teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynuje ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Kalla sadzona w ogrodzie lub pojemniku na balkonie potrzebuje podłoża żyznego i stale wilgotnego, o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Najlepiej czuje się na stanowisku półcienistym. Kłącze sadzi się w maju. Powinno być umieszczone poziomo na głębokości 8-10 cm. Kupione w sklepie ogrodniczym może być pędzone – wtedy zakwitnie już w czerwcu, ale może też kwitnąć dopiero w październiku. Po kwitnieniu należy ograniczyć podlewanie, a gdy liście zżółkną i zamrą wykopać. Przechowywać w dość chłodnym miejscu (poniżej 10 st. C). Trudno powiedzieć w ciemno, co jest przyczyną opieszałości kalli - kiedy kłącze było kupione (może było zasuszone), ile czasu upłynęło od posadzenia (może jeszcze wypuści pędy), może było posadzone zbyt głęboko, a może ma zbyt suche podłoże?

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE