Dlaczego bez lilak nie kwitnie [Porada eksperta]

2020-05-04 7:54
Lilak pospolity
Autor: GettyImages Lilak pospolity

Dlaczego bzy lilaki (dwa rożne, posadzone obok siebie), ktore kupiłam (kwitnące) w ubiegłym roku, w tym roku nie zakwitły? Nic z roślinami nie robiłam: nie przycinałam. Proszę o poradę.

Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Aby bzy lilaki kwitły obficie wymagają przycięcia po kwitnieniu w poprzednim roku. Pozostawienie przekwitłych kwiatów na krzewie powoduje, że niepotrzebnie wydatkują one swą energię na wytwarzanie nasion. Z tego względu też zawiązują mało (lub wcale) pąków kwiatowych. Dziko rosnące bzy lilaki (na polach lub w innych miejscach ogólnie dostępnych) z reguły kwitną obficie co roku, ponieważ ich kwiaty są stale zrywane (lub ścinane) przez przechodniów, co pobudza krzew do wytwarzania kolejnych pąków w kolejnym sezonie.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE