Podlej tym truskawki, a będą słodkie i soczyste! Jakie nawozy ekologiczne stosować do truskawek?

2024-04-12 10:55

Czym nawozić truskawki, aby były zdrowe i słodkie? Przy uprawie coraz większą popularnością cieszą się ekologiczne metody nawożenia. Eko truskawki mają niepowtarzalny smak oraz intensywny zapach. Podpowiadamy, jak przygotować różne rodzaje ekologicznych nawozów oraz kiedy i jak je stosować. Truskawki zaczynają dojrzewać już w maju, więc czas najwyższy aby o nie zadbać.

Czym nawozić truskawki?
Autor: Getty Images Ekologiczne nawozy do truskawek

Spis treści

  1. Dlaczego trzeba nawozić truskawki?
  2. Jak przygotować glebę pod uprawę truskawek?
  3. Jak nawozić truskawki? Lista ekologicznych nawozów
  4. Kiedy nawozić truskawki?
#MuratorOgroduje: Wiosenne porządki w ogrodzie – zapowiedź
Materiał sponsorowany

Dlaczego trzeba nawozić truskawki?

Truskawka to roślina, która słabo się ukorzenia, dlatego wymaga regularnego podlewania, ale także żyznej gleby. System korzeniowy truskawki jest po prostu płytki, dlatego przy słabej jakości ziemi roślina może nie czerpać odpowiedniej ilości składników mineralnych. Dobrze jest więc zadbać o odpowiednie nawożenie.

Truskawka ma również wymagania co do warunków glebowych, najlepiej, by podłoże miało lekki kwaśny odczyn pH: od 5,5 do 6,5. Ziemia powinna być również przepuszczalna, z dużą zawartością próchnicy. Odpowiednim nawożeniem można dostosować jakość gleby do wymagań rośliny.

Jak przygotować glebę pod uprawę truskawek?

Zielone nawozy

Stanowisko do uprawy truskawek powinno być przygotowane najlepiej kilka miesięcy przed rozpoczęciem hodowli. Jednym ze sposobów użyźnienia gleby jest stosowanie tzw. przedplonów – inaczej zielonych nawozów. W miejscu, w którym planujemy zasadzić truskawki dobrze jest co najmniej pół roku wcześniej zasiać łubin, gorczycę białą, grykę zwyczajną, rzepak czy facelię błękitną. Jako przedplony generalnie zalecane są różne rośliny motylkowe.

Gdy urosną, to tuż przed kwitnięciem należy je skosić, zostawić do wyschnięcia, a następnie przekopać. Zielony nawóz rozkłada się wówczas w ziemi, zasila ją w składniki mineralne, poza tym wprowadza do podłoża próchnicę. Stosując przedplony można też pozbyć się szkodników atakujących truskawki.

Obornik i kompost

Zarówno obornik, jak i kompost to znane od dawna naturalne nawozy, które maja duży wpływ na zdrowe i obfite plony truskawek. Obornik krowi najlepiej przygotować jesienią, szczególnie jeśli jest to świeże krowie łajno. Obornik powinno się stosować nie krócej niż co najmniej pięć tygodni przed zasadzeniem truskawek. Ten nawóz po rozłożeniu należy przekopać, wtedy oddaje ziemi składniki mineralne.

Nie wszyscy jednak mają dostęp do krów, dlatego łatwiejszy w zastosowaniu jest kompost. Można go przygotować na działce, wykorzystując do tego odpadki z jedzenia czy resztki roślin. Kompost, w odróżnieniu od obornika, można nawozić glebę tuż przed zasadzeniem truskawek, na wiosnę.

Jak nawozić truskawki? Lista ekologicznych nawozów

Pokrzywa i skrzyp

Z pokrzywy lub ze skrzypu można przygotować tzw. gnojówkę. Jak ją wykonać? Rośliny, najlepiej młode, należy drobno posiekać, zalać wodą w plastikowym wiaderku w proporcji co najmniej 1 kg pokrzyw (skrzypu) na 10 litrów wody. Taką mieszankę pod przykryciem odstawiamy w ciemnym miejscu, by zaczął się proces fermentacji. Po kilkunastu dniach gnojówka powinna być gotowa. Zawiera ona cenne dla truskawek minerały, takie jak azot, potas, magnez, żelazo wapń i krzem. Uprawę truskawek najlepiej podlać pokrzywą lub skrzypem na wiosnę, zanim pojawią się pąki kwiatów i drugi raz po zebranych już owocach.

Popiół drzewny

Jednym z mniej znanych sposobów na nawożenie truskawek jest aplikacja popiołu drzewnego. Mieszankę do podlewania roślin można bardzo łatwo przygotować, wystarczy wymieszać popiół w proporcjach 100 gramów popiołu z 1,5 litrem wody. Taką miksturą należy podlewać ziemię pod truskawkami. Ten nawóz wzbogaca uprawę o azot i potas.

Drożdże i chleb

Truskawki będą rosły szybko także dzięki drożdżom. To świetny nawóz, wystarczy 100 gramów suszonych drożdży rozpuścić w 2 litrach wody. Gdy substancja zacznie wydzielać pianę, to jest gotowa do aplikowania. Mieszankę należy rozpuścić w 10 litrach wody i podlewać krzaczki. Dzięki drożdżom truskawki będą szybciej rosły, miały więcej kwiatów i owoców oraz wzmocniony zostanie układ korzeniowy.

Podobne zastosowanie jako nawóz może mieć chleb, właśnie dzięki zawartości drożdży. Do przygotowania mikstury nadaje się każdy rodzaj chleba. Należy go pokroić w kawałki i zalać ciepłą wodą, ale na tyle, by jedynie przykryć pieczywo. Po upływie kilku dni, gdy chleb zacznie fermentować, mieszankę filtrujemy i rozcieńczamy w wodzie, proporcje są zwykle takie, że na jeden bochenek dodaje się 10 litrów wody. Efekty stosowania chleba są podobne do tych, jak w przypadku drożdży.

Sfermentowane mleko

Także sfermentowane mleko i inne produkty mleczne mogą być świetnym nawozem do truskawek. Należy przygotować mieszankę w proporcjach: 1 litr mleka z 2 litrami ciepłej wody. Taką miksturą spryskujemy krzaczki truskawek. Używając serwatki jako nawozu dostarczamy roślinom żelazo, fosfor, magnez, wapń i cynk. Ponadto mleko lekko zakwasza glebę, a także odstrasza szkodniki, przede wszystkim mszyce.

Obornik krowi i kurzy

Odchody zwierząt nadają się nie tyko do użyźniania gleby, ale także do wspierania rozwoju roślin i ich odżywiania. Przygotowujemy mieszankę: 1 kg krowiego obornika mieszamy w 2 litrach wody i pozostawiamy na kilka dni, by mikstura zaczęła fermentować. Tak uzyskaną substancję należy znów rozpuścić w 5 litrach wody i wówczas można podlewać krzaczki, jednak omijając liście.

Podobnie proces wygląda z obornikiem kurzym, tu jednak 1 kg odchodów mieszamy z 10 litrami wody i czekamy na proces fermentacji. Po kilku dniach sfermentowaną miksturę rozpuszczamy w kolejnych 10 litrach. Obornik wzbogaca glebę o wiele składników odżywczych, m.in. azot i potas.

Uwaga! Obornik kurzy jest dużo mocniejszy niż krowi. Trzeba go rozcieńczyć z powodu dużej ilości azotu, głównie w formie kwasu moczowego, który rozkłada się do amoniaku. Obornik kurzy zawiera go ponad trzy razy więcej niż obornik krowi, dlatego należy go rozcieńczyć z wodą w proporcji 1:10. Jeżeli tego nie zrobimy może dojść do przenawożenia warzyw w ogrodzie.

Polne kwiaty

Mniszek lekarski, szałwia czy żywokost to zioła i kwiaty łąkowe, które również mogą nawozić plantację truskawek. Jak przygotować odżywkę? Rośliny należy posiekać i zalać ciepłą wodą w plastikowym pojemniku. Najlepiej, by na 1 kg kwiatów stosować 2 litry wody. Mieszanka powinna po kilku dniach zacząć fermentować. W ten sposób otrzymamy nawóz, który dostarcza truskawkom substancji odżywcze, ale także pomaga w zwalczaniu chorób.

Kiedy nawozić truskawki?

Krzaczki truskawek powinno się nawozić dopiero w drugim roku od ich posadzenia. Najlepiej stosować odżywki na wiosnę, zanim jeszcze pojawią się kwiaty. Już w marcu można stosować pierwsze nawozy. Najlepiej wtedy używać tych odżywek, które wzbogacają uprawę o azot, są to wiec mikstury z obornika kurzego i krowiego.

W kwietniu można użyć nawozu z popiołu i drożdży. W maju zaś, jeszcze przed pojawieniem się kwiatów, można dokarmić truskawki pokrzywami lub nawozem z ziół i kwiatów łąkowych. Trzeba jednak uważać, by nawozić plantację z umiarem, bo zbyt intensywne odżywianie może wpłynąć na przykład na zbyt duże zakwaszenie gleby, czy zwiększenie poziomu azotu. A to może szkodliwie odbić się na uprawie truskawek.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.