Czy można przesunąć 20-letnie drzewa owocowe? [Porada eksperta]

2014-03-25 11:02

Czy jest możliwe przesunięcie drzew owocowych: wiśni i jabłoni, które mają około 20 lat i pnie około 20 cm średnicy? Muszę przesunąć te dwa drzewa o 20-30 cm w stronę domu, bo sąsiad stawia płot i prawdopodobnie je wytnie. Czy to wykonalne i jak to zrobić? Szkoda by było je stracić, bo to dobre gatunki drzew owocowych.

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Przesunięcie drzewa jest możliwe, ale wymaga przygotowania bryły korzeniowej. Kłopot polega na tym, że ciężar drzewa i bryły korzeniowej jest duży. Samodzielne przesadzenie takich drzew jest raczej niemożliwe. Są jednak firmy specjalizujące się w przesadzaniu – mają odpowiedni sprzęt, którym wycinają drzewo z podłoża, przewożą we wskazane miejsce i sadzą. Potem pozostaje tylko dbać o nie, żeby się przyjęły.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.