Brunatne plamy na liściach jagody kamczackiej [Porada eksperta]

2017-08-16 12:34

Na liściach młodych odrostow krzewow jagody kamczackiej posadzonych ubiegłej jesieni pojawiają się brunatne plamy, a następnie ta część liścia zasycha. Czy to choroba i czym to zwalczać? Czy istnieje możliwość przejścia parcha gruszy z gruszy rosnącej obok?

Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Może być to objaw występowania choroby grzybowej - antraknozy. Jest to groźna i dość często pojawiająca się choroba borówki i jagody kamczackiej. Objawia się występowaniem na liściach, owocach i pędach dużych, brunatnych plam otoczonych czerwoną obwódką. Porażeniu roślin i rozprzestrzenianiu się choroby sprzyjają dłuższe okresy opadów - wilgotna pogoda. W zwalczaniu chorób grzybowych najważniejsza jest profilaktyka, czyli usuwanie wszystkich porażonych części rośliny. Polecam oprysk roślin środkami zwalczającymi antraknozę: Polyversum WP lub Switch 62,5 WG.

>>Przeczytaj też: Jagoda kamczacka – wytrzymały krzew owocowy. Uprawa jagody kamczackiej w ogrodzie i na działce

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.