Brązowienie liści gruszy [Porada eksperta]

2020-10-20 10:13
Rdza gruszy
Autor: GettyImages Pierwsze objawy rdzy gruszy widoczne są już w maju na młodych liściach

Od kilku lat zauważyłam na liściach starej gruszy brązowe plamy z wypustkami od spodu. Czy to jakaś choroba? Jak z tym walczyć?

Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Jest to rdza gruszy, choroba grzybowa, która występuje coraz powszechniej i trudno ją opanować. Trzeba pamiętać o tym, że rdza gruszy jest chorobą, która ma dwóch żywicieli. Zarodniki przenoszone są przez wiatr na grusze z jałowca – szczególnie jałowca sabińskiego (łac. Juniperus sabina), który ma wiele odmian ozdobnych i jest coraz częściej sadzony w ogrodach działkowych i przydomowych. Dlatego też, jeśli w naszym ogrodzie lub w ogrodach sąsiednich (nawet w promieniu kilkuset metrów i więcej) rośnie jałowiec, trzeba się liczyć z tym, że rdza będzie i koniec.

W czasie, kiedy rozwiną się już liście, czyli w trakcie sezonu, zwalczanie choroby jest trudne i możemy jedynie ograniczać jej rozwój. Aby jednak uspokoić właścicieli grusz, trzeba zaznaczyć, że choroba osłabia jedynie roślinę i szpeci liście, ale nie prowadzi do zamierania całego drzewa. Aby zwalczyć rdzę gruszy, po pierwsze należałoby usunąć jałowce z ogrodu, co jak wiadomo, będzie trudne – szczególnie jeśli chodzi o sąsiadów.\

Do zabezpieczenia gruszy przed wystąpieniem chorób stosuje się przede wszystkim fungicydy, czyli środki przeciw chorobom grzybowym w formie oprysków. Jednak, żeby ochrona przed rdzą była skuteczna, trzeba opryskać drzewa już w fazie wczesnego kwitnienia i zaraz po nim. Przed i po kwitnieniu najlepiej opryskać drzewa preparatami takimi jak: Syllit 65 WP, Mythos 300 EC, Polyram 70 WG, Kaptan Zawiesinowy, Zato. W dalszej części sezonu można stosować też środek Score 250 EC, ale w tym przypadku trzeba pamiętać, że działa on najlepiej w temperaturze powyżej 12 stopni, a najlepiej – 18-20 stopni Celsjusza. Nie pryskajmy nim także zbyt często (nie więcej niż 2-3 razy), bo może to prowadzić do uodpornienia się patogena.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.