Ananas w doniczce nie chce zakwitnąć [Porada eksperta]

2020-03-03 9:45
Ananas uprawiany w doniczce
Autor: Konrad Kalbarczyk

Mój ananas, wyhodowany domowym sposobem, ma już dwa lata. Liście są zdrowe, zielone, ale roślina nie chce zakwitnąć. Nie mogę zastosować jabłuszka, bo jest zbyt rozłożysty - stoi na oknie i nijak nie da się owinąć folią. Podlewam odżywką do roślin kwitnących, ale nadal nie pojawia się kwiat. Dlaczego?

Michał Mazik
Radzi: Michał Mazik

Specjalista w zakresie uprawy roślin zielarskich oraz warzyw. W trakcie kariery zawodowej zajmował się: zakładaniem ogrodów (Polska), produkcją roślin ozdobnych i poradnictwem w centrach ogrodniczych (USA), pracą w sadach sadach (Anglia, Włochy). Autor kilku książek ogrodniczych. Ogrodnik z wykształcenia, zawodu i zamiłowania.

Najczęściej o braku kwitnienia ananasa decyduje niedobór składników pokarmowych, nieodpowiednia temperatura i mała wilgotność powietrza. Problem braku nawożenia - jak widać z opisu - u Pani nie zachodzi. Proszę pamiętać, że ananasy nawozi się małymi dawkami (można nawet dolistnie). Pozostają więc prawdopodobnie dwa ostatnie czynniki. Optymalna temperatura latem wynosi około 24 st. C, a zimą 21 st. C. Ananas w naszym klimacie najlepiej rośnie (i kwitnie) w warunkach szklarniowych, wiec to może być problemem.

Spróbowałbym zbudować z perforowanej folii prowizoryczny namiot (zamiast owijania folią). Wtedy nawet rozłożystą roślinę można spokojnie objąć. To zwiększy wilgotność powietrza i nawet bez etylenu z jabłek, jest szansa, że ananas zakwitnie. Proszę uważać też na przeciągi.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.